Twitter Türkiye’ye temsilci atamaya karar verdi

Twitter’ın da Türkiye’de temsilci atayacağı öğrenildi. Sabah gazetesinin haberine göre Twitter, yasal yükümlülüklerini yerine getirme kararı alarak, bant daraltma cezasından kaçınmış olacak


Yeni sosyal medya yasasının ardından Türkiye’nin, günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına yönelik yaptığı ‘temsilci atayın’ uyarısına Twitter’dan yanıt geldi. Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan ve Türkiye’de de yoğun kullanıcısı bulunan sosyal iletişim ağı Twitter, erişim yavaşlatma uygulamasına kısa süre kala Türkiye’ye temsilci atayacağını açıkladı.

Sabah gazetesinden Barış Şimşek’in haberine göre; uzun süredir temsilci atama kararını hayata geçirmeyen ve bu nedenle reklam cezasıyla karşılaşan Twitter’ın da düzenlemeye uymayı taahhüt ettiği belirtildi. Twitter, temsilci atama yönünde verme kararıyla, kısa süre sonra uygulanacak bant genişliği daraltma cezasını almamış olacak.

NE OLMUŞTU?

5651 sayılı Kanunun ek 4’üncü maddesi kapsamında, Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere daha önce yaptırımların ilk adımı olarak 10 milyon lira, ikinci adımında 30 milyon lira olmak üzere, toplamda 40 milyon lira ceza kesilmişti.

YouTube, TikTok ve Facebook gibi sosyal medya platformları ise para cezalarının ardından temsilci atamaya karar vermişti. Para cezalarına rağmen Türkiye’de temsilci atamayan Twitter, Periscope ve Pinterest’e Ocak 2021 itibarıyla reklam yasağı cezası verilmişti.

Pinterest ise temsilci ataması yapmadığı takdirde erişimi yavaşlatan bant daraltma cezasıyla karşılaşacak. Atama yapmayan platformlardan Periscope’un ise, faaliyetlerine bu ay içerisinde ayında son vereceği daha önce açıklanmıştı.