Türk Diyanet Vakıf-Sen Güldür Güldür Show’u hedef gösterdi, kaldırılması için RTÜK’ü ‘göreve çağırdı’

Show TV’de yayımlanan Güldür Güldür Show’daki bir skeçte imam karakterini oynayan oyuncunun küpe ve parmak arası terlik ile sahneye çıkması üzerine, Türk Diyanet Vakıf-Sen Bursa Şube Başkanı Hilmi Şanlı tepkisini dile getirdi. Şanlı programın kaldırılması için RTÜK’ü “göreve çağırdı”


Türk Diyanet Vakıf-Sen Bursa Şube Başkanı Hilmi Şanlı, Show TV’de yayımlanan Güldür Güldür Show programının (YouTube kanalına 13 Temmuz 2019 tarihinde eklenen) 254. bölümündeki bir skeçte, imam kostümüyle sahnede bulunan karakterlerden birinin küpe takmasına ve parmak arası terlik giymesine tepki gösterdi. Bursa Hakimiyet adlı web sitesinin haberine göre Şanlı skeç hakkında; “Bu hadsizliktir, saygısızlık ve edepsizliktir protesto ediyoruz. Milli manevi ve bizi biz yapan değerlerimizi aşağılayan aşağılıkları kınıyor ve dindarlardan özür dilemeye davet ediyorum. İslam dinine karşı her türlü hadsizlik, aşağılık ve edepsizliği başta sayın RTÜK Başkanı olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar görür ve gereğini yapar diye bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberde Şanlı’nın sözlerine şu şekilde devam ettiği aktarılıyor:

Soytarının birine imam kostümü giydirilmiş şaklabanlık yapıyor. İmamlık gibi kutsal bir değerimizle dalga geçildiği apaçık görülüyor. Bu kişilerin ne yapmaya çalıştıkları Türk milleti tarafından çok iyi görülüyor. Dini, milli ve ahlaki değerlerimizle adeta dalga geçen bu zihniyete, programlarının izlenmemesiyle beraber tepki gösterileceğine inanıyorum. Bu asil millet Hz. Peygamberimizin mesleği olan imama ve imamlığa sahip çıkacaktır. ‘Güldür Güldür Show’ programında sözde sanatçının birine imam kostümü giydirilerek kulağında küpesi ayağında parmak arası terlikle, imam görünümündeki kişiliğe şaklabanlık yaptırarak Türk milletinin dini değerleriyle dalga geçiliyor. Türk Diyanet Vakıf-Sen olarak RTÜK’ü göreve davet ediyoruz. Bir imamın namaz kıldırma esnası haricinde, sarık cüppe giyip dolaşması dahi kanunen yasak. Tüm camia olarak, güya, birkaç kişiyi güldürme adına, bu tür soytarılık gösterileri yapanları, buna göz yuman TV kanallarını şiddetle uyarıyor ve kınıyorum. Kanal yetkililerinden bu sözde zavallı programı kaldırmalarını bekliyoruz. Müslüman milletimizin gözünün içine baka baka değerlerimiz ayaklar altına alınıyor adına da show denilerek kahkaha attırılıyor. Müslüman bir ülkede Müslümanlar için Peygamber mesleğinin varisi konumundaki din görevlisinin camide Cemaate namaz kıldırırken giydiği elbiseyi TV’de show malzemesi yaparak Türk milletinin dini değerlerini ve dini inançlarını bazı alçak herifler alaya alıyor. RTÜK ise her zamanki gibi uyuyor. RTÜK’ü dini değerlerimize yapılan hakaret karşısında göreve davet ediyoruz.”