Haftanın sansür gündemi

Müzisyen Özkan Süslerer’in istek parça nedeniyle darp edilmesi, İlkay Akkaya ve Edip Akbayram konserlerine valilik ve kaymakamlık yasakları, MSGSÜ yönetiminden fanzin masasına yasak ve Boğaziçi Film Festivali komitesinin Özcan Alper’i hedef göstermesi… 24 – 31 Ekim 2022 haftası sansür gündemini sizler için derledik


Müzisyen Özkan Süslerer istek parça nedeniyle darp edildi: (24 Ekim) Bursa’daki bir eğlence mekanında Özkan Süslerer isimli müzisyenden şarkı isteyen 10 kişi, şarkıyı bir süre sonra çalacağını belirten Süslerer’i darp etti. Süslerer’in kaburgası kırıldı ve omzu çıktı.

MSGSÜ yönetiminden fanzin masasına yasak: (25 Ekim) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) politik haber portalı Politik Baykuş, 24 Ekim’deki Twitter iletisinde; kulüplerin ve toplulukların Bomonti kampüsündeki tanıtım gününde, üniversite rektörünün portalın fanzini için açılan masayı yasaklamak istediğini duyurdu.

Edip Akbayram konserine valilik engeli: (27 Ekim) Zonguldak Valiliği’nin Amasra’daki maden faciasını gerekçe göstermesi üzerine Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı, müzisyen Edip Akbayram’ın ilçedeki 29 Ekim Cumhuriyet konserini iptal etti.

RTÜK’ten TELE 1’e üç gün ekran karartma cezası: (27 Ekim) RTÜK 19 Ekim’deki haftalık toplantısında TELE 1’e idari para cezası ve üç gün süre ile ekran karartma cezası verdi. TELE 1’e Şubat 2023’e kadar bir kez daha yayın durdurma cezası verilirse kanalın yayın lisansı iptal edilecek. Kanalın cezayı yargıya taşıması sonrasında Ankara 2. İdari Mahkemesi, RTÜK’ün verdiği üç günlük yayın durdurma cezası için 25 Ekim’de yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Boğaziçi Film Festivali komitesi, yönetmen Özcan Alper’i hedef gösterdi: (31 Ekim) 10. Boğaziçi Film Festivali’nde ‘Karanlık Gece’ filmi ile en iyi yönetmen ödülünü kazanan ve ödül töreninde ödülünü tutuklanan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya ithaf eden Özcan Alper, festival komitesi tarafından kınandı ve sosyal medyada hedef gösterildi.

Nilüfer Kaymakamlığı’ndan İlkay Akkaya konserine engel: (31 Ekim) Nilüfer Kaymakamlığı, müzisyen İlkay Akkaya’nın Bursa Akademik Odalar Birliği’nde 31 Ekim’de gerçekleşecek konserine izin vermedi.