HDP’yi kapatma davası iddianamesinde siyasi yasak istenenlerden biri de şair Ahmet Telli

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’ye kapatma davasına ilişkin iddianamesindeki siyasi yasak istenen isimler arasında şair Ahmet Telli de yer alıyor


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı HDP’nin kapatılması davası ile ilgili bir iddianame hazırladı. Başsavcılık, iddianamede HDP’nin ‘devletin bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiğini’ öne sürdü ve hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılmasını istedi. İddianamede siyasi yasak istenen isimler arasında eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Sezai Temelli, mevcut HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Sırrı Süreyya Önder ile birlikte partinin kurucu üyelerinden şair Ahmet Telli de yer aldı.

Kültür Servisi’nin Anadolu Ajansı’ndan bildirdiği habere göre iddianamede, “Aslında HDP ile PKK/KCK arasında bir fark yoktur. HDP silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın siyasi görünümlü bir uzantısıdır” ve “HDP, terör örgütü PKK/KCK’yı açıkça desteklemekten öteye geçerek onun bir organı gibi faaliyette bulunmuştur” denildi.

HDP’nin hazineden ödenecek yardımlardan tamamen yoksun bırakılması istenen iddianamede, “HDP kongreleri örgütün propagandasının yapıldığı, teröristlere saygı duruşunda bulunulduğu ‘PKK kongreleri’ şeklinde cereyan etmiştir” ifadeleri kullanıldı.