“Sosyal medya yasası” ile ilgili bilgiler belli olmaya başladı

Hükümetin bir süredir gündeminde olan sosyal medyaya yönelik yasal düzenlemelerle ilgili detayların belirginleştiği iddia ediliyor


Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin bir süredir gündeme getirdiği sosyal medyaya yönelik yasal düzenlemelerle ilgili detayların belirginleştiği iddia ediliyor.

dokuz8haber‘e göre meclise yeni dönemde sunulacak olan yasal düzenleme ile, sosyal medyada “yalan haber yapan, yayan ve hakaret edenler” için Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) ceza tanımlamasının yanı sıra “dezenformasyon ve mezenformasyon” başlıklı yeni suçlar bulunacak. Yeni düzenlemede ayrıca; sosyal medya üzerinden bir kişiye hakaret edilmesi durumunda şüphelinin üç aydan 2 yıla kadar hapisle yargılanması da söz konusu olabilecek. Yalan haber yayan ve yapanların da 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor. Ayrıca, TCK’daki mevcut suçlarda uygulanan artırım sebeplerinin sosyal medya aracılığıyla işlenen suçlar için de geçerli olacağı belirtiliyor.

Haberde, “yalan haber” üretenlerin ve yayanların denetlenmesi için özel bir mekanizma kurulmasının düşünüldüğü de dile getiriliyor. Buna göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ya da Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bünyelerinde sosyal medyayı denetleme görevini yürütecek ‘Sosyal Medya Başkanlığı’nın kurulabileceği iddialar arasında.