Akıncı dizisindeki bir sahne hakkında hukuki işlem başlatılacak

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, ATV’de yayımlanan Akıncı adlı dizideki bir cezaevi sahnesinde Ceza İnfaz Kurumları ve personeli zan altında bırakıldığını gerekçe göstererek dizi hakkında hukuki işlem başlatılacağını açıkladı


Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir açıklamayla ATV’de yayımlanan Akıncı adlı dizideki cezaevi sahnesine tepki gösterdi.

Akıncı dizisindeki sahne için Alkaç “Reyting uğruna Ceza İnfaz Kurumlarını ve fedakar personelimizi zan altında bırakıp, Devletin işleyişi konusunda da farklı algılara neden olan anlayışı şiddetle kınıyorum” ifadelerini kullandı. Konunun takipçisi olacaklarını dile getiren Alkaç, “Her türlü hukuki yetkimizi kararlılıkla kullanacağız” dedi.

Alkaç, Akıncı dizisinde cezaevi savcısı, cezaevi müdürü ve ceza infaz memurlarının bir baş komiser önünde sıraya dizildiği sahne ile ilgili olarak hukuki işlem başlatılacağını açıkladı. Daha sonra Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan başka bir açıklamada ise “Bir kısım dizilerde ceza infaz sistemi çalışanlarına yönelik kamuoyu nezdinde olumsuz algılara sebebiyet verecek, toplumsal değerleri ve birlikteliği yayınların yapıldığı üzüntüyle gözlemlenmektedir. Kurumlarımız ve personelimize yönelik; düşünce ve ifade özgürlüğü ile ‘eleştiri hakkının sınırlarını aşan’ ve gerçeklikle bağdaşmayan bu yayınları şiddetle kınıyoruz.” cümleleri yer aldı.