“Duru Olmak” belgeseli için yayın durdurma kararı

Netflix, Nükhet Duru’nun “Hikayesi Var” albümünü odağına alan “Duru Olmak” adlı belgeselin yayınını durdurma kararı aldı. Kararın gerekçesi yönetmen Mustafa Tunç ile Nükhet Duru arasındaki telif anlaşmazlığı olarak açıklandı


19 Şubat’ta yayımlanan ve Nükhet Duru’nun Hikâyesi Var albümü etrafında şekillendirilen Duru Olmak adlı belgeseli, yayımlandıktan hemen sonra taraflar arasında bir telif sorunuyla gündeme geldi. Tartışmalar devam ederken belgeselin yayımlandığı dijital platform Netflix; her iki tarafın da haklarını korumak ve tarafsız davranmak amacı ile, yapımcı Evren Ercan ve Mustafa Tunç arasındaki telif tartışmasında uzlaşma sağlanana kadar içeriğin yayınını durdurma kararı aldığını duyurdu.

YÖNETMEN TUNÇ, ONAYI OLMADAN SATIŞIN GERÇEKLEŞTİĞİNİ İLERİ SÜRDÜ

Hürriyet Kelebek‘ten Sinem Vural’a konuşan yönetmen Mustafa Tunç, belgeselin mecra satışının onayı ve bilgisi dahilinde yapılmadığını açıkladı. Yönetmen açıklamalarında şunları da söyledi: “Bu film hiçbir zaman bir Nükhet Duru biyografisi veya bir albüm belgeseli olsun diye yapılmadı. Fakat konu öyle bir hale geldi ki filmin kendi ruhundan saparak bir PR ve sosyal medya oyununa döndü. 2 senedir gece gündüz demeden, tamamen kendi imkânlarımızla ve çok zor şartlarda bu projeyi yarattık. Karşılığında haklarımı almayı beklerken yapımcının bütün projenin mimarı ve başarısı kendilerininmiş gibi lanse etmesi, tüm telif haklarımıza göz göre göre tecavüz etmesi hiçbir insanın kaldırabileceği yük değildir. Herkesi bu hukuki süreçte duyarlı olmaları yolunda bilgilendirmek isterim.”

Bu açıklamalar üzerine Nükhet Duru da iddialara sosyal medya hesabından yanıt vererek şunları söyledi:

DURU’DAN ŞANTAJ İDDİASI

“Mustafa Tunç (Mu Tunç) isimli kişinin iftira ve yalan dolu sözleri karşısında açıklama yapmam gerekiyor. Bu gerçek dışı suçlamaların hedefi olmaktan, ticari hırslarına beni malzeme etmek isteyen 2-3 kişinin var olmayan bir ’emek sömürüsü’ demagojisine alet edilmekten ötürü çok kırgınım. Mustafa Tunç’un şahsıma ve belgesele yönelik sözlerinin tamamı uydurmadır. Bu kişi ‘Nükhet Duru’ ve ‘Hikayesi Var’ albümü üzerine kurulu bir belgeseli (ki proje bize aittir) tek başına sahiplenmek ve 45 yıldır sanat hayatıma vermekte olduğum emeği yok saymak gibi bir hadsizlik içindedir! Belgeselde senaryo olmadığı halde montajda adını belgesele senarist yazdıracak kadar hukuk tanımazlık edebilmiştir.”

Belgeselin tüm masraflarını ve maliyetini yapımcı firmanın ödediği yönündeki açıklamalarını sürdüren Duru, “Belgeselin yayını için yapımcımızın dijital platform ile anlaşması sonrasında Tunç’un tutumu şantaja dönüşmüştür. Önce telefonlara cevap vermemiş, sonra da taleplerini yükseltip, yapımcımıza baskı kurmaya çalışmıştır. Kişi hızını alamamış ‘Dijital platform gelirinin tamamını istiyorum, yoksa basında Nükhet Duru aleyhine konuşacağım’ diyerek tehdit etmiştir. Belgeselin (Dijital platforma yüklenen dışında) bir kopyası dahi elimizde yoktur, Mustafa Tunç kayıtlara el koymuştur” ifadelerini kullandı.

NETFLİX: ‘ANLAŞMAZLIK ÇÖZÜLENE KADAR’

Netflix ise, her iki tarafın da haklarını korumak ve tarafsız davranmak için yapımcı Evren Ercan ve Mustafa Tunç arasındaki telif tartışmasında uzlaşma sağlanana kadar içeriğin yayınını durdurma kararı aldı.

Kararın ardından konuyla ilgili; “Netflix olarak, birlikte çalıştığımız tüm oyuncu ve yapım ekibinin haklarını korumak her zaman bizim önceliğimiz. Bahsi geçen durumu derinlemesine inceledikten sonra, taraflar arasındaki anlaşmazlık çözülene kadar belgeselin yayınını durdurma kararı aldık” açıklaması yapıldı.