Haftanın sansür gündemi

“Muzır çocuk kitapları” ile ilgili dava, Kültür Servisi’ne telif “sansürü” ve haber engellemesi ve Susma Platformu’nun engelleme haberine erişim engeli… 9 – 15 Mart 2021 haftası sansür gündemini derledik


Muzır çocuk kitaplarıylailgili karar yargıda: “Bakanlık bilirkişi raporlarına itiraz ediyor:” (9 Mart) Muzır neşriyat muamelesi gören üç çocuk kitabına getirilen sınırlama kararının davası 8 Mart’ta Ankara 12. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Bakanlık daha önce kitaplar hakkında bağımsız bilirkişilerin hazırladığı ‘muzır değildir’ raporlarına itiraz etmişti. Susma Platformu’ndan Alican Acanerler süreci, konu hakkında 2019’dan beri süren davayı açan avukat Ümit Erdem ile konuştu.

Sezen Aksu’nun avukatlarından Kültür Servisi’ne telif ‘sansürü’ ve haber engellemesi: (11 Mart) Sezen Aksu’nun yapım şirketi SN Müzik tarafından “telif hakkı ihlalinde bulunulduğu” iddiasıyla Kültür Servisi’ne 11 bin liralık “uzlaşma” veya telif davası seçenekleri sunuldu. “Buralardan gidelim mi yoksa katlanalım mı?” diyerek sanatçıya seslenen Kültür Servisi, konuya ilişkin haber yapma haklarının da Aksu’nun avukatı tarafından engellenmeye çalışıldığını belirtti.

Anadolu Ajansı Ferhan Şensoy’un Rasim Öztekin’e mektubunu sansürledi: (11 Mart) Anadolu Ajansı, sanatçı Ferhan Şensoy’un geçtiğimiz günlerde vefat eden sanatçı Rasim Öztekin için yazdığı mektuba sansür uyguladı. Mektuptan “Buluşuruz gökyüzünde neşeli bir meyhanede” kısmı çıkarılarak haber yapıldı.

AYM “basın özgürlüğü ihlali” demişti; BİK durmadı BirGün’e ceza kesti: (12 Mart) Yayın kuruluşlarının maddi bir sansür olarak yorumladıkları BİK cezaları AYM’nin ‘basın özgürlüğü ihlali’ kararına rağmen sürdürüldü. Kurum, Wushu Federasyonu’yla ilgili bir haberi gerekçe göstererek BirGün’e iki gün daha ilan kesme cezası verdi.

Mizansen ‘su satan çocuk’ videosu çeken YouTuber’a 1,5 yıl hapis istemi: (12 Mart) Su satan bir çocukla çektiği video kurmaca çıkan YouTuber Fariz Bakhshaliyev hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Rap müzisyeni Burry Soprano tutuklandı: (15 Mart) Burry Soprano mahlasıyla bilinen rap müzisyeni Burak Aydoğduoğlu, “uyuşturucuya özendirme” suçlaması ile tutuklandı ve Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

Susma Platformu’nun engelleme haberine de erişim engeli geldi: (15 Mart) Susma Platformu’nun web sitesi susma24.com’da yer alan “‘Görevden aldığı ismin yerine eşini getirdi’ haberine erişim engeli” başlıklı haber içeriğine engelleme getirildi.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (8 – 15 Mart) Hileli et skandalı ile ilgili iddialara; Berat Albayrak ve dolar rezervleriyle ilgili CHP ve İYİ Partililer tarafından atılan tweetlere engelleme getirildi.