7 – 14 Eylül sansür gündemi

Erişim engelleri, muzır kararları ve sergi engellemesi… 7 – 14 Eylül haftasının sansür gündemini derledik


Diriliş Ertuğrul dizisini eleştiren gazeteciye gözaltı: Kendi sosyal medya hesabından bir diziyi eleştiren gazeteci Oktay Candemir, TCK 130’a göre; “kişinin hatırasına hakaret etmek” kapsamında gözaltına alındı. Böylece Türkiye’de ilk defa bir gazeteci bu suç iddiasıyla gözaltına alınmış oldu.

Netflix RTÜK kararına uyarak Minnoşlar filmini kataloğundan çıkardı: Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği’nden, Evrensel Gazetesi Bilgi Teknolojileri yazarı İsmail Gökhan Bayram gelişmeyi SUSMA’ya yorumladı. Bayram “ön sansür/denetim” niteliğinde değerlendirilmesi gereken kurul kararının bundan sonra internet yayıncıları için sistematik bir sansür mekanizması işleteceğini belirtti.

İBB’ye haksız haciz hakkındaki haberlere erişim engeli: İBB’nin aldığı krediye haksız şekilde haciz uygulanması haberlerine erişim engeli getirildi. Haberi, İfade Özgürlüğü Derneği’nin EngelliWeb projesi duyurdu.

KHK’lilerin yürüyüşüne müdahale ve gözaltı: İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlatan KHK’lilere polis Sakarya Caddesi’nde müdahale etti. Bu esnada çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

Mütercimler hakkında soruşturma: İmam hatip mezunlarıyla ilgili sözleri nedeniyle Öğretim Üyesi Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Ferhat Tunç’a ‘albüm kapağı’ davası: Albüm kapağında Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğraflarını kullandığı için Ferhat Tunç’a dava açıldı.

Gazeteci Müyesser Yıldız’ın tutukluğuna devam kararı: Odatv davasından yargılanan gazeteci Yıldız hakkında mahkeme, avukatını beklemeden tutukluluğuna devam kararı verdi.

Fen işlerinde ‘ot yolmak’ haberine erişim engeli: Belediye eski Kültür Müdürü Emel Sarlık’ın AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Zeybek tarafından ot yolmakla görevlendirildiği haberine erişim engeli getirildi.

Bakanlık çocuk kitabını ‘muzır yayın’ ilan etti: Hollandalı yazar Tedvan Lieshout’un Ben Bir Sihirbazım isimli kitabı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından ‘muzır yayın’ ilan edildi.

Utanç Müzesi’ne İzmir Valiliği’nden engelleme: 12 Eylül Darbesi’nin 40’ıncı yılı kapsamında açılacak sergi, İzmir Valiliği tarafından yapılan baskılar sonucu engellendi.

Sakarya’daki ırkçı saldırıyı paylaşan gazeteciye soruşturma açıldı: Sakarya’daki mevsimlik tarım işçilerine yapılan saldırıyı sosyal medya hesabından paylaşan gazeteci Özgür Boğatekin hakkında soruşturma açıldı.

Erişim Engeli haberlerine de erişim engeli: Emine Erdoğan’ın çantası ile ilgili haberler hakkında, daha önce alınan erişim engelleme kararlarıyla ilgili yapılan haberlere de erişim engeli getirildi.

Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç tahliye edildi: Libya’da hayatını kaybeden MİT personelinin haberleştirilmesine ilişkin davada karar çıktı. Barış Pehlivan, Murat Ağırel ile Hülya Kılınç tahliye edildi.

Müzisyen Ferhat Tunç’un yargılandığı davada ara karar: Sanatçı Ferhat Tunç’un ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla yargılandığı davada mahkeme ara kararını verdi. Dava 29 Aralık 2020, saat 10:00’a ertelendi.

Kaçırıldı, tehdit edildi, yaptığı açıklamaya ise dava açıldı: Van’da kaçırılarak tehdit edilen HDP PM üyesi Hatice Büşra Kuyun hakkında, konuya ilişkin yaptığı açıklama üzerine dava açıldı.

Diyarbakır’da iki gazeteci haber yaparken saldırıya uğradı: İHA muhabiri Murat Başal ile DHA muhabiri Emrah Kızıl bir yangın haberi takibi sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.

Kürtçe şarkı paylaştığı için memuriyetten atıldı: Sosyal medya hesabından Kürtçe şarkı paylaştığı gerekçesiyle hakkında dava açılan İsmail Taş, kayyım tarafından memuriyetten men edildi.

88 yaşındaki yazar ‘Cemil Çiçek’e hakaret’ gerekçesiyle tutuklandı: Yazar ve emekli öğretmen Hasan Basri Aydın, eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e hakaret ettiği iddiasıyla tutuklandı.

Van Kayyımı Kürtçe tabelaları kaldırdı: Van’ın Çaldıran İlçesi’nde daha önce Kürtçe ve Türkçe olan yön tabelaları Van Büyükşehir Belediyesi kayyımı tarafından sökülerek yerlerine sadece Türkçe olanlar getirildi.

AKP’li eski milletvekili hakkındaki dolandırıcılık iddiası haberine erişim engeli: Mısırlı iş insanı Imad Kachkoul’ün, eski AKP Adıyaman milletvekili Salih Fırat ve akrabaları tarafından dolandırıldığını iddia ettiği haberlere erişim engeli getirildi.

Afyon Valiliği medyayı hedef aldı: Silahlı saldırıya uğrayan Kürt işçilerle ilgili açıklama yapan Afyon Valiliği konuyla ilgili haber yapan yayınları PKK yandaşı ilan etti.

Arkadaşlık sitesi Gabile’ye erişim engeli: LGBTİ+’lara yönelik arkadaşlık ve tanışma sitesi gabile.com Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla erişime engellendi.