KHK’lilerin yürüyüşüne müdahale ve gözaltı

İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlatan KHK’lilere polis Sakarya Caddesi’nde müdahale etti. Bu esnada çok sayıda kişi de gözaltına alındı


Fotoğraf: MA

7 Eylül 2020 Pazartesi günü İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlatan kanun hükmünde kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen Cemal Yıldırım, Muhammet Semih Karaoğlu ile KHK’li olmayıp eyleme destek veren Resul Kalyoncu’ya polis müdahale etti.

Polis, Sakarya Caddesi’nde açıklama yapmak isteyen KHK’lileri ve eyleme destek veren yurttaşları “Valilik izni olmadığı” gerekçesiyle gözaltına aldı. Gözaltı sırasında darbedilenler oldu.

‘SADECE BİR AÇIKLAMA YAACAKLARDI GÖZALTINA ALINDILAR’

Eyleme destek veren Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, polis müdahalesine tepki göstererek, “İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen KHK’lileri karşılamak için Sakarya Caddesi’ne geldik, onlarla birlikte çok sayıda kişi gözaltına alındı. Karşılamaya çalışıyorduk, sadece bir açıklama yapılacaktı ama hemen gözaltına alındılar. KHK zulmüne karşı yürüdüler, bizlerde yanlarındaydık. İktidarın bu tavrı bizi engellemeye yetmeyecek. KHK zulmünü devam ettirmeye çalışıyorlar. Barışçıl bir eylem engellendi, kabul edilemez” dedi.

TEPKİ GÖSTEREN VATANDAŞLARA DA TEHDİT 

Çevredeki yurttaşlar da polisin tutumuna tepki göstererek, “Yeter artık. Gözaltılar serbest bırakılsın” dedi. Toplanan gruba da müdahale eden polis, yurttaşları gözaltına almakla tehdit etti.