Van Kayyımı Kürtçe tabelaları kaldırdı

Van’ın Çaldıran İlçesi’nde daha önce Kürtçe ve Türkçe olan yön tabelaları Van Büyükşehir Belediyesi kayyımı tarafından sökülerek yerlerine sadece Türkçe olanlar getirildi


Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı birçok mahalle isminin yer aldığı Kürtçe ve Türkçe iki dilli tabelalar sökülerek sadece Türkçe tabelalar getirildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı mahalle isimlerinin yer aldığı Türkçe ve Kürtçe yön tabelaları Van Büyükşehir Belediyesi Kayyımı Mehmet Emin Bilmez tarafından sökülerek yerlerine mahalle isimlerinin sadece Türkçe olarak yazıldığı tabelalar dikildi.

Tabela operasyonu sosyal medyada #KürtçeTabelayaDokunma ‘hashtag’iyle protesto edildi. Aynı zamanda Van Valisi olan Mehmet Emin Bilmez, kayyım olarak atanır atanmaz belediyenin resmi Twitter hesabındaki Kürtçe ‘Şaredariya Bajara Mezin a Wânê’ yazısını kaldırmasıyla da gündem olmuştu.

İKİ DİLLİ TABELALAR 2016’DA YERLEŞTİRİLMİŞTİ

Kürtçe ve Türkçe yön tabelaları 2016 yılında Çaldıran Belediyesi tarafından yerleştirilmiş ve o dönem kamuoyundan olumlu tepkileri almıştı.

Daha önce Halkların Demokratik Partisi’nden alınarak kayyıma devredilen Çaldıran Belediye Başkanlığı’nı 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’li aday Leyla Atsak kazanmış ancak KHK’lı olduğu gerekçesiyle kendisine mazbata verilmeyerek AKP adayı Şefik Ensari başkanlığa getirilmişti.