Diyarbakır Kitap Fuarı’nın afişinde Kürtçeye yer yok

TÜYAP tarafından 25-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Diyarbakır 6. Kitap Fuarı’nın afişlerinde, daha önceki afişlerde kullanılan Kürtçeye yer verilmedi


ÖZKAN KÜÇÜK

TÜYAP tarafından düzenlenen ve 25-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Diyarbakır 6. Kitap Fuarı’nın afişlerinde Kürtçeye yer verilmedi.  

2010 ile 2014 yılları arasında beş kez yapılan fuarın tüm afişlerinde Kürtçe ve İngilizce olarak da “kitap fuarı” ibaresine yer verilmişti.

Dört yıl aradan sonra tekrar düzenlenen kitap fuarındaki bu müdahaleye dair yereldeki TÜYAP yetkililerinden konuyla ilgili doyurucu bir cevap alamadık.

Fuara katılacak yayınevlerinden Avesta Yayınevi’nin yöneticisi Abdullah Keskin ise afişte Kürtçenin eksikliğini fark ettiklerinde TÜYAP yetkililerine durumu sorduklarını ancak henüz bir cevap alamadıklarını belirterek, bu durumu Kürtçeyle ilgili bir geri adım olarak değerlendirdiklerini, basit bir sansür olarak geçiştirilmemesi gerektiğini söyledi.

Daha önceki tüm fuar afişlerinde Kürtçeyi kendi istekleriyle kullanan TÜYAP yönetiminin şimdi bundan vazgeçmesine anlam veremediklerini belirten Keskin, “Kitap fuarının kültürel bir işlevi var ve güncel politik sorunların gölgesinde kalmaması gerek” dedi.

Aram Yayınevi yetkililerinden Ulaş Güldiken ise fuarın yıllar sonra yeniden yapılmasını çok olumlu karşıladıklarını ancak böylesi etkinliklerde bölgenin kültürel hassasiyetlerinin ve zenginliklerinin gözetilmesi gerektiğini söyledi.

Güldiken, “Fuarın bu yılki onur konuğu Mıgırdiç Margosyan, buradan hareketle Kürtçenin yanı sıra Ermenicenin de afişte yer alması düşünülmeliydi” dedi.

JJ Yayınevi de afişlerde Kürtçenin yer almadığını fark ettiklerinde fuar yetkilileriyle görüşenlerden. Yayınevinin yetkililerinden Mehmet Çakmak, fuar yetkililerinin kendilerine Kürtçeyle ilgili bir talep gelmediği için Kürtçeyi kullanmadıklarını ifade ettiklerini aktardı.

Çakmak, bu duruma ilişkin tepkisel bir tavır göstermek yerine Kürtçe kitaplara ve etkinliklere sahip çıkılması adına fuarın kültürel amacına ulaşacağını umduğunu söyledi.

Fuarın etkinlik takvimine gelince, program hayli zengin ve aralarında Kürtçe olan etkinlikler de var.  Görüştüğümüz yayınevleri Kürtçe etkinliklerle ilgiliyse kendilerine yansıyan herhangi bir sorun ya da müdahale olmadığını dile getirdiler.