Kürtçe şarkı paylaştığı için memuriyetten atıldı

Sosyal medya hesabından Kürtçe şarkı paylaştığı gerekçesiyle hakkında dava açılan İsmail Taş, memuriyetten men edildi


Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyım yönetimi, veteriner hekim olarak çalışan İsmail Taş’ı altı yıl önce paylaştığı Kürtçe şarkıları gerekçe göstererek memuriyetten men etti.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ahmet Kanbal’ın haberine göre; Taş’ın memurluktan atılma kararı, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi’nin yeni kayyımı olan Mahmut Demirtaş tarafından görevlendirilen Genel Sekreter Murat Süzen, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Hidayet Oğuz, Mali Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Erdoğan, Fen İşleri Daire Başkanı Cebrail Aslan, 1. Hukuk Müşaviri Abdulbaki Sağlam’ın onayıyla alındı.

İsmail Taş, aynı zamanda Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel-Sen) üyesiydi. Sendika temsilcisinin karşı yönde oy kullandığı kararda, Taş’a ‘terör örgütleri ile eylem birliği içinde olmak, bu örgütlere yarım etmek, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak’ fiiline karşılık olarak devlet memurluğundan çıkarma cezası verildi.