Utanç Müzesi’ne İzmir Valiliği’nden engelleme

12 Eylül Darbesi’nin 40’ıncı yılı kapsamında açılacak sergi, İzmir Valiliği tarafından yapılan baskılar sonucu engellendi


12 Eylül askeri darbesinde hayatını kaybedenlerin resimleri ve eşyalarının yer alacağı Devrimci 78’liler Federasyonu’nun hazırladığı Utanç Müzesi sergisi İzmir Valiliği tarafından engellendi.

Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Cumhur Yavuz, sergide yer alan Mazlum Doğan’ın fotoğrafının istenmediğini açıklayarak, İzmir Valiliği’nin baskıları sonucu serginin kaldırıldığını söyledi. 

Cumhur Yavuz ayrıca  “Kurulumunu yaptığımız yeri söktük. Bize ‘Şu fotoğraf niye var. Bu burada olmasın’ dediler. Örneğin Mazlum resmi olmasın istediler. Bizde bu serginin bir bütün olduğunu  ve içinden hiçbir şey çıkarılamayacağını söyledik. Valiliğin yaptığı baskılar sonucu bürokrasi engel oldu” diye konuştu.

ANKA Haber Ajansı’nın paylaştığı videodan müzedeki son durum görülebiliyor.

Devrimci 78’liler Federasyonu, 12 Eylül darbesinin 40’ıncı yıl dönümünde her yıl olduğu gibi Türkiye’nin çeşitli illerinde utanç müzesi açıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte İzmir Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde de utanç müzesi  Bu yıl “Ne Darbe Ne Diktatörlük” temasıyla gerçekleşecekti.