Diyarbakır’da iki gazeteci haber yaparken saldırıya uğradı

İHA muhabiri Murat Başal ile DHA muhabiri Emrah Kızıl bir yangın haberi takibi sırasında bıçaklı saldırıya uğradı


Diyarbakır, Bağlar’da bir evde yangın çıktığı ihbarını alan ve olay yerine giden İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Murat Başal ile Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabiri Emrah Kızıl, haber yaparlarken, evi yanan ailenin yakınları olduğu iddia edilen bir grubun saldırısına uğradı.

Müdahale etmek isteyen polis ekiplerinin de saldırıya uğradığı öğrenilen olayda gözaltına alınan saldırganlar, nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’nın talimatı ile serbest bırakıldı.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) saldırıyı kınadıkları açıklamada yaklaşık 20 kişilik bir grubun arasında kalan iki gazeteciden Murat Başal’ın burnunun kırıldığını, Emrah Kızıl’ın vücudundaysa kesici alet yaralamaları oluştuğunu belirtti.

BASIN ÖRGÜTLERİ SALDIRGANLARIN SERBEST BIRAKILMASINA TEPKİLİ

Kamera ve fotoğraf makinelerinin de saldırgan grup tarafından kullanılamaz hale getirildiği belirtilen açıklamada, “Meslektaşlarımız, olay yerine gelen polis ekipleri tarafından grubun elinden güçlükle kurtarılmış, daha sonra polis merkezine sığınmışlardır. Saldırganlar güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınırken, meslektaşlarımız şikayetçi olmuşlardır. Meslektaşlarımızın devam eden şikayetlerine rağmen, olayın şüphelileri nöbetçi cumhuriyet savcısının talimatı ile serbest bırakılmıştırdenildi.

GGC açıklamasında devamla, “Gazetecilerin sokakta özgürce ve güvenlik içinde çalışabilmeleri için yetkili makamların gerekli hassasiyeti göstermesini, meslektaşlarımıza saldıran bu kişilerle ilgili soruşturmanın da aynı hassasiyetle yürütülmesini talep ediyoruz” denildi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral ise iki gazetecinin, Covid-19 tanısı konulduğu için karantinada olması gerektiği halde, elini kolunu sallayarak gezen saldırganların hedefi olduğunu dile getirerek, “Ne acıdır ki, habercilere bıçakla saldıran ve çalışma materyallerine zarar veren saldırganlar, serbest bırakılmış, yine elini kolunu sallayarak dışarı çıkmalarına izin verilmiştir” dedi.

Oral, açıklamasında devamla, olaya ilişkin soruşturmanın ivedilikle ve ciddiyetle bir kez daha gözden geçirilmesini ve saldırganların en ağır şekilde cezalandırılmaları için hukukun işletilmesini talep etti.

Güneydoğu Yerel Gazeteciler Derneği tarafından yapılan açıklamada ise, “Saldırganların arkadaşlarımızın şikayetçi olmasına rağmen Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’nın talimatı ile serbest bırakılması, bizleri endişelendirmektedir” denildi.