Kaçırıldı, tehdit edildi, yaptığı açıklamaya ise dava açıldı

Van’da kaçırılarak tehdit edilen HDP PM üyesi Hatice Büşra Kuyun hakkında, konuya ilişkin yaptığı açıklama üzerine dava açıldı


Van’ın Merkez İpekyolu İlçesi, Maraş Caddesi’nde, 4 Mayıs günü, kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılarak tehdit edilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM üyesi ve Gençlik Yürütme Kurulu üyesi Hatice Büşra Kuyun, yaşadıklarını bir basın açıklamasıyla duyurmuştu. Kuyun’un kaçırılması ile ilgili yaptığı bu basın açıklamasında söyledikleri dava konusu oldu.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” iddiasıyla hazırlanan iddianame, Van 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

KUYUN “KAÇIRILDIM” BEYANI HAKKINDA İŞLEM YAPILMADI

İddianamede, Kuyun’un kimliğini bilmediği şahıslar tarafından kaçırıldığı, kaçıran şahısların kamu görevlisi oldukları ve şahıslar hakkında şikayetçi olduğuna dair ifadeler dışında kaçırılma olayı ile ilgili herhangi bir detay yer almadı.

Van 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Kuyun’un olay hakkında yaptığı açıklamada kullandığı “Bu zihniyeti 90’lardan gayet iyi tanıyoruz. Değişen sadece toroslar oldu. O günden bugüne Kürt halkı üzerinde, Kürt gençleri üzerinde, Kürt kadınları üzerindeki fiziki ve siyasi soykırım operasyonları devam ediyor” ifadeleri suç unsuru olarak gösterildi. Kaçıran kişiler ve kaçırılma olayı hakkındaysa Kuyun’un iddialarına rağmen henüz herhangi bir işlem yapılmadı.

AÇIKLAMADA NE DEMİŞTİ?

HDP PM üyesi Hatice Büşra Kuyun, 4 Mayıs’ta şehir merkezinde kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce araca bindirilerek kaçırılması, araç içinde çeşitli tehditlere uğraması ve bir köy yolunda bırakılmasının ardından 5 Mayıs günü Van HDP İl Binasında bir basın açıklaması yapmış ve ertesi gün de İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’ne başvuruda bulunmuştu. Kısa süre sonra ise Kuyun’un açıklamaları ile ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığınca bir soruşturma başlatılmıştı.