Ferhat Tunç’a ‘albüm kapağı’ davası

Albüm kapağında Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğraflarını kullandığı için Ferhat Tunç’a dava açıldı


Marşlar ve Ağıtlar isimli son albümünün kapağında Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğraflarına yer veren müzisyen Ferhat Tunç hakkında iddianame hazırlandı.

Bianet’te yer alan habere göre; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede albüm kapağı suç unsuru olarak gösterildi. İddianamede ayrıca Tunç’un sosyal medya hesaplarından yaptığı kimi paylaşımlar da yine suç unsuru olarak yer aldı.

Tunç, Avrupa’da ‘savaşa hayır’ sloganıyla düzenlenen yürüyüşün haberini paylaşmış ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşsözcüsü Leyla Güven’in açlık grevine ilişkin duyarlılık çağrısı yapmıştı.

İddianame İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, mahkeme dosyayı Tunç’un yargılandığı başka bir dava ile birleştirdi. Müzisyen Ferhat Tunç’un yargılandığı çok sayıda dava bulunuyor.

TUNÇ: HUKUK HİÇE SAYILIYOR

Ferhat Tunç konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “2 yıla varan bir zamandır sürgündeyim. Ülkeye, evime döneceğimin umudu içinde oldum hep. Durmuyorlar ve hakkımda yeni davalar açarak bu umudumu kırmayı amaçlıyorlar” dedi.

Bugün 20 yıl hapis istemiyle yargılandığı başka bir dava duruşmasının görüleceği bilgisini paylaşan Tunç, yeni soruşturmayı da bu sırada öğrendiğini belirterek, “Bu akılla 68 kuşağına dava açabilirler. Zira benim albümüm 30-40 sene önce okuduğum ağıtlardan oluşuyor. Albümün kapağı da o tarihsel süreci yansıtan bir çalışma” diye konuştu.

Albüm kapağına dava açılmasının yargının utancı olarak anılacağını söyleyen Tunç, yargının siyasi iktidarın talimatıyla hareket ettiğini, hukuku hiçe saydığını ve yıllar önceki sosyal medya paylaşımlarını bahane edildiğini söyledi. Tunç, “Sanat yapmaktan, bunu yaparken de gerçeği, toplumun umudunu, acısını, değerlerini seslendirmekten vazgeçmeyeceğim” dedi.