Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç tahliye edildi

Libya’da hayatını kaybeden MİT personelinin haberleştirilmesine ilişkin davada karar çıktı. Barış Pehlivan, Murat Ağırel ile Hülya Kılınç tahliye edildi


Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenaze törenine ilişkin haber yaptıkları için tutuklu bulunan Oda TV Genel Yayın yönetmeni Barış Pehlivan, OdaTV muhabiri Hülya Kılınç ve Yeniçağ yazarı Murat Ağırel ile ilk duruşmada tahliye edilen OdaTV Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Yeni Yaşam gazetesi yöneticileri Ferhat Çelik ve Aydın Keser 9 Eylül’de ikinci kez hâkim karşısına çıktı.

Hülya Kılınç, Barış Pehlivan ve Murat Ağırel’in tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak yurt dışına çıkış yasağıyla tahliye edilmelerine karar veren mahkeme, Barış Terkoğlu, Ferhat Çelik ve Aydın Keser hakkında uygulanan adlî kontrol tedbirlerini ise kaldırdı.

Mahkeme, ‘Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak’ (TCK 329) suçundan tüm sanıkların beraatine karar verdi.

MİT Kanunu’nun 27. Maddesindeki ‘İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek’ suçundan Terkoğlu ve Ekinci’nin beraatine karar veren mahkeme, Pehlivan ve Kılınç’a bu suçtan 3 yıl 9 ay; Keser, Çelik ve Ağırel’e ise ayrı ayrı 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, Keser, Çelik ve Ağırel’in ‘atılı suçu birden fazla kişiye karşı tek bir fiille zincirleme olarak işlediklerine’ kanaat getirdi.

Expression Interrupted’dan Cansu Pişkin’in haberine göre mahkeme heyeti, gazetecilerin ‘Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yaralarına İlişkin Bilgileri Açıklamak’ suçundan beraatlerine karar verdi. Buna karşın, ‘istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek’ suçundan, gazeteciler Pehlivan ve Kılınç’ın 3 yıl 9 ay, Ağırel, Çelik ve Keser’in 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezasına karar verildi. Ayrıca Pehlivan, Kılınç ve Ağırel’in yurt dışına çıkışları yasaklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sanık gazeteciler, ‘Milli İstihbarat Teşkilatı mensuplarının ve ailelerinin kimlik, görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgileri yayımlamak, yaymak ve açıklamak’ ile suçlanıyorlardı. 

Cumhuriyet Savcısı İlkay Özcan 8 Eylül’de açıkladığı mütalaasında sanıkların, ‘Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına İlişkin Bilgileri Açıklama suçunu’ işlediklerini belirterek cezalandırılmalarını istemişti. Savunma avukatları ise, sanıkların iki ayrı suçtan ceza almalarının hukuken mümkün olmadığını ve bununla daha ağır ceza almalarının amaçlandığını savunmuştu. 

Odatv’de yer alan habere göre Sincan Cezaevinde halen tutuklu bulunan Müyesser Yıldız da tahliyelerin ardından bir mesaj paylaşarak, “Ben de sizinle beraber özgürleştim. Geçmiş olsun, sevgili kardeşlerim” ifadelerini kullandı.