Afyon Valiliği medyayı hedef aldı

Silahlı saldırıya uğrayan Kürt işçilerle ilgili açıklama yapan Afyon Valiliği konuyla ilgili haber yapan yayınları PKK yandaşı ilan etti


Afyon’un Dinar ilçesinde bir inşaatta çalışan Van-Erçişli Kürt inşaat işçilerinin silahlı saldırıya uğraması ve Özkan Tokay isimli genç işçinin ölümüyle sonuçlanan olaylar hakkında açıklama yapan Afyonkarahisar Valiliği olayın toplumsal yanının bulunmadığını ve bazı haber sitelerinde olayların sebeplerinin çarpıtılarak yalan haberlere dönüştürüldüğünü iddia etti.

“Bugün bazı sosyal medya platformları ile PKK terör örgütü yandaşı haber sitelerinde ‘Afyonda Kürtlere yönelik saldırı’ başlığı altında iddialara yer verilmiştir” denilen açıklamada, olayın bir inşaatta çalışan işçilerle inşaata komşu olan bir evde yaşayan aile arasında gürültü ve tozdan dolayı gerçekleşen tartışmadan kaynaklandığı iddia edildi.

Açıklamada, olayın faili olarak değerlendirilen ve firar ettiği tespit edilen Ömer A. isimli kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtilirken, “Konunun bazı değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen hususlarla bir ilgisinin bulunmadığı anlaşılmış olup, olayın sebebine ilişkin gösterilen gerekçelerin maksatlı olarak çarpıtılarak yalan haberlere dönüştürüldüğü tespit edilmiştir” denildi.

CENAZE TÖRENİNDE BASINA ENGEL

Öte yandan, saldırıda öldürülen Özkan Tokay’ın cenazesi, memleketi Erciş’te yoğun güvenlik önlemi altında, sadece akrabalarının katılımına izin verilen bir merasimle toprağa verildi. HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç ve beraberindeki partililerin de mezarlık alanına girişi askerler tarafından engellenirken Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirlerinin de cenaze merasimini takip etmelerine izin verilmedi.

Engellemelere koronavirüs tedbirleri gerekçe olarak gösterildi.

NE OLMUŞTU?

Afyon’un Dinar ilçesinde yaşanan tartışmanın ardından inşaattaki Kürt işçilere yapılan silahlı saldırıda bir işçi ölürken iki işçi de yaralanmıştı.

Olayın ardından Kürt işçilerin akrabalarının bir kısmının Afyon’a girişi polis tarafından engellenmiş, bir kısmı da memleketleri Erciş’in çıkışında durdurulmuşlardı.

Kamuoyu, Mezopotamya Ajansı’nın ‘Afyon’da Kürt işçilere silahlı saldırı: 1 ölü, 2 yaralı’ başlıklı haberiyle olaydan haberdar olmuştu. Ajansın haberinde, bir polis yetkilisinin yaralı işçilere, “ölünüzü buradan alın ve çıkın” dediği de aktarılmıştı.