21 – 28 Eylül sansür gündemi

Gözaltılar, ekran karartma cezası, erişim engelleri… 21 – 28 Eylül haftasının sansür gündemini derledik


AA ödülünü TTB’ye adayan Rutkay Aziz’i sansürledi: 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nden ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülen usta oyuncu Rutkay Aziz, ödülünü TTB’ne adayınca Anadolu Ajansı ödül konuşmasını sansürledi.

Van’da yasaklara ara verilmiyor: Van’da 29 Nisan 2019’dan beri 15 günde bir yenilenerek süren eylem ve etkinlik yasakları bir kez daha uzatıldı.

Van’da HDP heyetinin basın açıklaması engellendi: Van’da iki köylünün gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılmalarını araştırmak için şehre gelen HDP heyetinin basın açıklaması yapması engellendi.

Erol Mütercimler hakkında 1,5 yıla kadar hapis istemi: Erol Mütercimler’e, imam hatiplilerle ilgili sözleri nedeniyle 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’in iddianamesi hazır: Gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel ile astsubay Erdal Baran hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Özgür Gündem ile ‘dayanışmaya’ verilen cezalar onandı: Özgür Gündem ile dayanışmak için eş genel yayın yönetmenliği yapan gazetecilerin cezaları onandı.

FinCEN ve Reza Zarrab ile ilgili haberlere erişim engeli: FinCEN Belgeleri’nde yer alan Çalık Holding’e bağlı Aktif Bank’ın yaptığı para transferleri ve Reza Zarrab’ın kuryesinin açıkladığı bilgilere ilişkin haberlere erişim engeli getirildi.

Gazeteci Burcu Özkaya Günaydın’a hapis cezası: Gazeteci Burcu Özkaya Günaydın’a sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle ‘örgüt propagandası’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi, hükmün açıklanmasıysa geri bırakıldı.

Ersan Pekin’in kitabı hakkındaki dava görüldü: Bakanlık tarafından ‘müstehcen’ bulunan kitabından dolayı yazar Ersin Pekin’e önce dava açıldı ardından da yazar hakkında yakalama kararı çıkarıldığı iddiaları haber oldu.

Yönetmen Kazım Öz’ün beraat kararı istinafa taşındı: Yönetmen Kazım Öz hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla açılan davada verilen beraat kararı savcılıkça istinafa taşındı.

Yazar Mümtaz’er Türköne tahliye edildi: 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tutuklanan Zaman Gazetesi eski yazarı Mümtaz’er Türköne 4 yıl sonra tahliye edildi.

Yurtta taciz iddialarına erişim engeli: Dilek Ekmekçi’nin ‘yurt kızlarını pazarlayan yapı hakkındaki iddia’ başlıklı Twitter paylaşımlarına ve ilgili Ekşi Sözlük sayfasına erişim engeli getirildi.

Rektörün lüks araç kiralaması haberlerine erişim engeli: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir’in atandıktan sonra ilk icraat olarak lüks makam aracı kiraladığına dair basında çıkan haberlere erişim engeli getirildi.

‘İsimsizler Hareketi’ne operasyon ve çok sayıda gözaltı: Sosyal medyadaki İsimsizler Hareketi’ne bu sabah saatlerinde operasyon gerçekleştirildi. Aralarında Hakan Gülseven, Temel Demirer ve Taylan Kulaçoğlu’nun kız kardeşi Özen Kulaçoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda isim İstanbul’da polis baskınıyla gözaltına alındı.

HDP’ye Kobanê operasyonu: 82 gözaltı: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kobanê eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Gazeteci Serkan Aydemir tahliye edildi: Bitlis’te, 2016 yılında tutuklanan gazeteci Serkan Aydemir tahliye edildi.

Sanatçı Ermiş’e Kürtçe şarkı soruşturması: MKM sanatçısı Veysi Ermiş, mitinglerde Kürtçe şarkı seslendirdiği için gözaltına alındı.

Gazete dağıtımcısı Subaşı gözaltına alındı: Şanlıurfa’da gazete dağıtımı yapan Kemal Subaşı gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

Halk TV’nin ekranı beş günlüğüne karartıldı: 5 günlük karartma cezasının tebliğ edilmesi sonucu Halk TV ekranı 27 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında beş günlüğüne karartıldı.

Yeni Yaşam’ın internet sitesine erişim engeli: Yeni Yaşam Gazetesi’nin internet sitesine erişim engeli getirildi. Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik gerekçeyi bilmediklerini söyledi.

‘Görevden aldığı ismin yerine eşini getirdi’ haberine erişim engeli: Görevden alınan Bakırköy doktorunun yerine doktorun soruşturmasını yürüten savcının eşinin atandığına dair haberlere erişim engeli getirildi.

Susma Platformu’nun haberine erişim engeli: Susma Platformu’nun web sitesi Susma24.com’da yer alan Yargıtay üyesine dair soruşturma haberine erişim engeli getirilmesine dair habere erişim engeli getirildi.