Ersan Pekin’in kitabı hakkındaki dava görüldü

Bakanlık tarafından ‘müstehcen’ bulunan kitabından dolayı yazar Ersin Pekin’e önce dava açıldı ardından da yazar hakkında yakalama kararı çıkarıldığı iddiaları haber oldu


2013 yılında Ersan Pekin tarafından yazılan, İkinci Adam Yayınevi’nden çıkan ‘Bu Kadınlar Yedi Bitirdi Beni’ isimli kitabın dükkan ile camekanlarda teşhiri ve satışı geçtiğimiz Şubat ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yasaklanmıştı.

Temmuz 2020’deyse Pekin’e ‘müstehcenlik’ (TCK 226/2) suçlamasıyla dava açılmıştı.

Yazar hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması İstanbul Anadolu Adliyesi’nde 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 22 Eylül 2020 tarihinde görüldü.

Duruşmanın ardından Düşünce Suçuna Karşı Girişim, 23 Eylül’de yayınladığı bir haberde Pekin hakkında yakalama kararı çıkarıldığını duyurması üzerine Susma Platformu’nun ulaştığı yayınevi ise bu yakalamanın davaya gidilmemesi üzerine olmuş olabileceğini belirtti. 

Düşünce Suçuna Karşı Girişim’deki habere göre Covid-19 temaslısı olan ve karantinada bulunan yazar, temaslı olduğuna ilişkin bilgiyi hakimliğe telefon yoluyla bildirdiğini ve yine ‘riskli olduğuna’ ilişkin raporu kurye eliyle mahkemeye ilettiğini bildirmesine rağmen kararın alındığını ifade etmiş.

Ersin Pekin şimdiye kadar konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Roman, nemfomani sorunu yaşayan bir kişinin başına gelenleri anlatıyordu.