Haftanın erişime engellenen içerikleri

Nupel Haber ve Kızıl Bayrak internet sitelerine, bianet’in 141 haberine ve Kronos haber sitesinin haberine erişim engeli… 2-9 Ağustos haftasında erişimi engellenen içerikleri derledik


Nupel Haber’e erişim engeli: Nupel Haber‘in Twitter adresinden yapılan paylaşımda Eskişehir 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile haber sitesine erişim engeli getirildiği duyuruldu. Nupel Haber‘den gazeteci Günay Aslan, yakında Türkiye’deki okurlar için yeni bir domain devreye koyacakları bilgisini verdi.

Kızıl Bayrak internet sitesine bir erişim engeli daha: Kızıl Bayrak gazetesine 27 Temmuz 2021 tarihinde getirilen erişim engeli sonrası gazetenin yayınını sürdürdüğü kizilbayrak54.net alan adına 6 Ağustos 2021’de bir kez daha erişim engeli getirildi. Erişim engeli kararı şu şekilde duyuruldu: “kizilbayrak54.net, 06/08/2021 tarihli ve 2021/3476 D.İş sayılı Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenmiştir.”

bianet’in 141 haberine erişim engeli: bianet’in 141 haberine Sulh Ceza Hâkimlikleri tarafından erişim engeli getirildi. Erişim engeli getirilen haberler arasında bianet’in “Erkek şiddeti çetelesi” ve erkek şiddeti haberleri, gazeteci yargılamaları, 14-25 Aralık Operasyonları, Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında aldığı arazi, şehir hastaneleri ve işçilerle ilgili haberler de bulunuyor.

Kronos’un “Bylock kullanmamı Bekir Bozdağ istedi” haberine erişim engeli: Kronos haber sitesinin, temmuz ayı sonunda “İhraç Yargıtay Hakimi: Bylock kullanmamı makamında Bekir Bozdağ istedi” başlığıyla yayımladıkları habere eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın erişim engeli getirttiği öğrenildi. Bozdağ’ın avukatı Hüseyin Aydın’ın, ilgili haberin yayımlanmasından altı gün sonra Ankara 7.Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurduğu; dilekçesinde müvekkili ile alakalı yazılan ve kişilik haklarını ihlal edici nitelikte oldukları iddiasıyla ilgili haberle ilgili erişim engeli talep ettiği ve mahkeme başkanının söz konusu talebi kabul ederek habere erişim yasağı getirdiği belirtildi.