Yönetmen Kazım Öz’ün beraat kararı istinafa taşındı

Yönetmen Kazım Öz hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla açılan davada verilen beraat kararı savcılıkça istinafa taşındı


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yönetmen Kazım Öz hakkında verdiği beraat kararını istinafa taşıdı. Kazım Öz, hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istenen davada 1 Eylül 2020’de beraat etmişti.

bianet’te yer alan habere göre mahkemenin ay başında verdiği 12 sayfalık beraat kararının gerekçesine hiç değinmeyen savcılık iddianameyi kısaca özetlemekle yetinerek kararın bozulmasını talep etti.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 24 Kasım 2018’de Dersim’in Pertek ilçesinde gözaltına alınan Öz, önce ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakılmıştı. 

Daha sonra hakkında hazırlanan iddianamede Kazım Öz için ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Öz’ün BDP Siyaset Akademisine katılması, Gezi direnişinde yer alması ve bazı telefon konuşmaları delil olarak öne sürülmüştü. 

Kazım Öz, ‘Fotoğraf’ (2001), ‘Uzak’ (2005), ‘Fırtına / Bahoz’ (2008), ‘Bir Varmış Bir Yokmuş / He Bû Tune Bû’ (2014) ve ‘Zer’ (2017) filmlerinin yönetmenliğini de yapmış olan yönetmen, davaya dair verdiği röportajlarda “Filmlerimin yargılandığını hissediyorum. Bu tablo ülkede sanat yapmanın koşullarını gösteriyor”  ifadelerini kullanmıştı.