‘İsimsizler Hareketi’ne operasyon ve çok sayıda gözaltı

Sosyal medyadaki İsimsizler Hareketi’ne bu sabah saatlerinde operasyon gerçekleştirildi. Aralarında Hakan Gülseven, Temel Demirer ve Taylan Kulaçoğlu’nun kız kardeşi Özen Kulaçoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda isim İstanbul’da polis baskınıyla gözaltına alındı


İsimsizler Hareketi, sabah saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma neticesinde avukat Tamer Doğan, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) sözcüsü Perihan Koca, yazar Temel Demirer, gazeteciler Zeynep Kuray ve Hakan Gülseven, Özen Kulaçoğlu ve oyuncu Defne Halman hakkında gözaltı kararı olduğunu duyurdu.

Gazete RED Genel Yayın Yönetmeni Hakan Gülseven ve Özen Kulaçoğlu’nun annesi Saliha Kulaçoğlu gözaltıları sosyal medya hesaplarından duyurdu

bianet’te yer alan habere göre gazeteci Zeynep Kuray’ın da evine polis baskını yapıldığı ancak, kendisinin evde olmadığı için gözaltı işlemi yapılmadığı öğrenildi. 

Darıca Emekçi Kültür Derneği, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Tolga Kubilay Çelik’in evine yapılan bir baskınla gözaltına alınıp Vatan Emniyet’e götürüldünü duyurdu. Ayrıca dernek avukat Tamer Doğan ve Tolga Kubilay Çelik’in gözaltı gerekçelerinin ‘sosyal medya üzerinden darbe girişimi’ iddiası olduğunu belirtti. 

Hakan Gülseven tutuklanmasının ardından bir süre sonra serbest bırakıldı. BirGün’e konuşan Gülseven, bir Twitter hesabından ve Telegram grubundan suç çıkarılmaya çalışıldığını kaydederek, “Buradan bir suç çıkar mı? Muhalif olan her şeyi suç haline getirmeye çalışıyorlar. Bir şey çıkacağını sanmıyorum. Geçenlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İsimsizlere yönelik birtakım ifadeler kullanmıştı. Soylu’nun ifadelerinden sonra böyle bir uygulamayla karşılaştık” dedi.

YAZAR TEMEL DEMİRER DE GÖZALTINA ALINDI 

Yazar Temel Demirer de evine düzenlenen bir operasyonla gözaltına alındı.

Demirer’in gözaltına alınmasıyla ilgili sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşım yapan Sibel Özbudun Demirer, “Az önce 3. Sulh ceza hakimliği arama emriyle evimizi basan polisler Temel Demirel’i gözaltına aldılar. Temel’in gözaltı nedeni İsimsizler Hareketi hashtag’inde cumhurbaşkanına hakaret” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

‘İsimsizler Hareketi’ adı altında yürüttüğü sosyal medya çalışması nedeniyle iktidara yakın medya ve sosyal medya hesapları tarafından hedef gösterilen Taylan Kulaçoğlu ve gazeteci Hakan Gülseven 17 Mayıs’ta gözaltına alınmıştı. Suç işlemeye tahrik ve suçu ve suçluyu övme’ gerekçesiyle gözaltına alınan Taylan Kulaçoğlu ve Hakan Gülseven’e ‘sosyal medyada terör örgütü DHKP/C propagandası yapma’ suçlaması yöneltilmişti.