Van’da HDP heyetinin basın açıklaması engellendi

Van’da iki köylünün gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılmalarını araştırmak için şehre gelen HDP heyetinin basına açıklaması yapması engellendi


Osman Şiban ve Servet Turgut adlı iki vatandaşın, Van’ın Çatak ilçesinde operasyon yapan askerlerce gözaltına alındıktan sonra helikopterden aşağı atılmalarıyla ilgili araştırma yapmak üzere şehre gelen Halkın Demokratik Partisi (HDP) heyeti havaalanından itibaren engellemelerle karşılaştı.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ve PM üyeleri ile Van Milletvekilleri Muazzez Orhan ve Murat Sarısaç’ın da içinde yer aldığı heyeti karşılamak üzere HDP Van il binasından havaalanına gitmek isteyen partililer, zırhlı araçlı çevik kuvvet polisi tarafından engellendi. Görüşmelerin ardından partililer, Ferit Melen Havalimanı’nda gelen heyeti karşılayabildi.

BASIN AÇIKLAMASINDA BASINA ENGEL

Daha sonra Osman Şiban ve Servet Turgut’un tedavi gördüğü Van Bölge Araştırma Hastanesi başhekimiyle görüşen heyet, ardından hastane kapısında açıklama yapmak istedi. 

Ancak alanı kapatan polislerin, heyetin açıklama yapmasına izin vermeyeceklerini söylemeleri üzerine yeniden tartışmalar yaşandı. 

Partilileri gözaltına almak isteyen polis ile milletvekilleri arasında ise kısa süreli bir arbede yaşandı.

HDP Heyeti, sonunda basının yanlarına yaklaştırılmadığı polis ablukasında basın açıklaması yapmak zorunda kaldı. 

Burada konuşan HDP Gurup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Bu insanlara çok açık bir şekilde işkence yapılmış. Van valisinin görevi yapılan işkenceyi gizlemek değil, yapılmış olan bu işkenceyi ve insanlık suçunu açığa çıkarmaktır. Bunu yapmış olanların, bunun emrini vermiş olanların hukuken soruşturmaya uğramalarını sağlamaktır. Ama Van valisi olayı örtmeye çalışıyor” diyerek hem hukuken hem de politik açıdan olayın takipçisi olacaklarını vurguladı.

Heyet daha sonra helikopterden atılan köylülerden Osman Şiban’ın bu sabah zorla götürüldüğü askeri hastaneye doğru yola çıktı.

İNANILMAZ BİR İDDİAYDI, GERÇEK OLDUĞU ANLAŞILDI

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alınan ve iki gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde oldukları ortaya çıkan 50 yaşındaki Osman Şiban ve 55 yaşındaki Servet Turgutun helikopterden atıldıkları iddia edilmişti.

MA’dan Cemil Uğur, Osman Şiban’ın hasta epikriz raporuna ulaşmıştı. Raporda, Şiban’ın ‘helikopterden düşme sonrası yaralanma’ şikayetiyle Van Eğitim Araştırma Hastanesi’ne getirildiği belirtiyordu.

Servet Turgut’a dair hazırlanan darp raporunda da askerler tarafından önce özel bir hastaneye ardından Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğü belirtilerek, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta” notuna yer verilmişti.

Van Valiliği’nin konuya ilişkin açıklamasında, “S.T. isimli şahsın, ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlenmiş, şahıs, mukavemet göstermesine rağmen yakalanıp usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır. O.Ş. isimli şahıs da aynı bölgede mukavemet göstermesine rağmen usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır” ifadeleri kullanılmıştı.