Rektörün lüks araç kiralaması haberlerine erişim engeli

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir’in atandıktan sonra ilk icraat olarak lüks makam aracı kiraladığına dair basında çıkan haberlere erişim engeli getirildi


Cumhuriyet Gazetesi, Halk TV ve Odatv’de 12 Eylül 2020’de yer alan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir hakkındaki haberlere erişim engeli getirildi. Haberler, rektör Beydemir’in görevine başladığında ilk faaliyetinin lüks makam aracı kiralamak olduğu yönündeydi. 

Söz konusu bu haberlere Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Eylül 2020 tarih ve 2020/6386 sayılı kararıyla ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle erişim engeli getirildi. Engelleme haberini Engelli Web sosyal medya hesabından duyurdu.

Haber platformlarında aracın 6 aylık kirasının 81 bin 640 TL olduğu, aracın 1 Temmuz’da rektörlüğe teslim edildiği ve 31 Aralık 2020’ye kadar kullanılacağı bilgisi bulunuyordu. 

Haberlerin basına yansımasından sonra üniversiteden yapılan açıklamaya göre ise araç kiralama işleminin tamamen yasal çerçevede yapıldığı, kiralamanın sebebinin eski aracın arızalanması olduğu iddia ediliyordu.