Gazeteci Serkan Aydemir tahliye edildi

Bitlis’te, 2016 yılında tutuklanan gazeteci Serkan Aydemir tahliye edildi


Bitlis News ve Bitlis Aktüel isimli haber sitelerinde çalışan gazeteci Serkan Aydemir dört yıl sekiz ay süren tutukluluğun ardından 23 Eylül’de tutuklu bulunduğu Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevinden tahliye edildi. Cezasının infazını tamamlaması üzerine tahliye edilen Aydemir’i cezaevi çıkışında ailesi ve arkadaşları karşıladı. 

Serkan Aydemir, 11 Şubat 2016 tarihinde evine yapılan baskınla gözaltına alınmış, ardından da tutuklanmıştı. Gazeteci Aydemir’e yalnızca tanık beyanlarına dayandırılarak ‘örgüt üyeliği’ suçundan yedi yıl altı ay hapis cezası verilmişti

Serkan Aydemir ayrıca aynı dönemde kentteki bir gösteri sırasında polis memurlarını gözaltı işlemi uygularken görüntülediği gerekçesiyle TMK 6. Maddesince düzenlenen ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek’ suçu için 2 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyordu. Yerel mahkemenin verdiği ceza şu an istinaf aşamasında. 

Tahliyesinin ardından bir haber platformuna konuşan Aydemir, özgürlüğüne kavuştuğu için mutlu olduğunu belirterek mesleğinden dolayı tutuklu bulunan tüm gazetecilerin özgür kalmasını dilediğini ifade etti.