Erol Mütercimler hakkında 1,5 yıla kadar hapis istemi

Erol Mütercimler’e, imam hatiplilerle ilgili sözleri nedeniyle 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından akademisyen Erol Mütercimler hakkında ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçu kapsamında 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sabah Gazetesi’nden Atakan Irmak’ın haberine göre, Haliç Üniversitesi eski öğretim üyesi Erol Mütercimler, katıldığı bir televizyon programında imam hatiplileri kast ederek “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olmuş olanlar karşımıza bakın ne olarak çıkıyor; cinsi sapık, sahtekar, ahlaksız…” ifadelerini kullanmıştı. Mütercimler’in imam hatip lisesi öğrencileri hakkında kullandığı sözler üzerine içerisinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da bulunduğu 16 kişi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İDDİANAME İLE MÜTERCİMLER’İN 1,5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Şikayetin ardından Mütercimler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından ifadesi alınan Mütercimler, program sırasında çok yorgun olduğunu bu nedenle söylemek istediklerini tam olarak dile getiremediğini, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Savcılık yürütülen soruşturma sonunda Mütercimler’in canlı yayında sarf ettiği sözlerin toplumun belirli bir kesimini teşkil eden ve eğitim kurumu olan imam hatip okullarından mezun olmuş kişilere karşı yayın yolu ile alenen tahkirde bulunduğuna kanaat getirerek ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçu kapsamında 1,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi. Dava ilerleyen günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.