Yeni Yaşam’ın internet sitesine erişim engeli

Yeni Yaşam Gazetesi’nin internet sitesine erişim engeli getirildi. Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik gerekçeyi bilmediklerini söyledi


Yeni Yaşam Gazetesi’nin internet sitesine Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişim engeli getirildi. Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, muhalefet dönük çok yönlü bir saldırı olduğunu belirterek “Sitemizin kapatılmasının gerekçesini bile bilmiyoruz” dedi.

Gazetenin internet sitesinde engellemeye ilişkin yer alan açıklama ise şöyle;

“Özgür basına ve muhalefete yönelik baskıların arttığı bu günlerde gazetemizin yeniyasamgazetesi1.com adresine de erişim engeli getirildi. Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından getirilen erişim engeli ile ilgili ’25/09/2020 tarihli D. İş sayılı karar istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır’ ifadelerine yer verildi. Ancak erişim engeline söz konusu haber ile ilgili tarafımıza henüz bir bilgilendirme yapılmadı. Gazetemize http://yeniyasamgazetesi2.com/ adresinden ulaşabilirsiniz”

ÇELİK: KAPATMALAR REJİMİ SABİTLEŞTİRMEK İÇİN BİR SOPA

Evrensel’de yer alan bir haberde genel yayın yönetmeni Ferhat Çelik’in açıklamalarına da yer verildi. Çelik haber sitesi engellemelerine ilişkin “Sulh ceza hakimliklerinin iktidarın rejimini sağlamlaştırabilmek için nasıl bir sopa haline geldiğini görüyoruz. Sulh ceza hakimlikleri sözde özgürlüklerin önünü açacaktı. Ama muhalefeti baskılamaya dönük bir araç haline geldi.” diyerek şöyle devam etmiş: “Ama Hatay’daki bir sulh ceza hakimi; İstanbul’da yayın yapan bir gazetenin internet sitesini kapatabiliyor. Ve hiçbir şey bilmiyoruz. Bu çok sıkıntılı bir durum” açıklamasını yaptı.

RSF (Sınır Tanımayan Gazeteciler) Temsilcisi Gazeteci Erol Önderoğlu da engelleme hakkında “‘Artık siteye değil içeriğe erişim engeli olacak’ diyerek düzenlemeyi ballandıra ballandıra müjdeleyen yetkililere soruyoruz; Yeni Yaşam sitesini neden ve hangi mantıkla sansürlediniz? Sulh Ceza Hakimleri yoksa yasanın üzerinde mi?” şeklinde konuştu.