Bir gecede dört haber sitesine erişim engeli

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kararı ile Dihaber, Özgürlükçü Demokrasi, sendika.org ve ANF Türkçe haber sitelerine erişim engeli getirildi


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararı ile bir gecede dört siteye birden erişim engeli getirildi. Daha önce Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılana kadar defalarca erişim engeli getirilen Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) çalışanlarınca kurulan ‘dihaber.net’ sitesinin erişimi BTK kararı ile engellendi.

Şimdiye kadar 18 defa erişime engellenen ve son olarak sendika17.org isimli adresten yayın yapan sendika.org, ‘susmayacak’ sloganıyla, sendika18.org adresinden yayına devam ediyor.

Erişimi engellenen sitelerden olan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin internet sitesi ise en son ‘demokrasi4.com’ adresinden yayın yapıyordu. Ayrıca ANF Türkçe’nin de internet sitesine erişim engellendi.

BTK’nın engelleme kararında şu ifadelere yer verildi: 5651 sayılı Kanun uyarıcınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu internet sitesi (dihaber.net) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 03/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-122822 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”