Özgür Gündem ile ‘dayanışmaya’ verilen cezalar onandı

Özgür Gündem ile dayanışmak için eş genel yayın yönetmenliği yapan gazetecilerin cezaları onandı


Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılmasından önce Özgür Gündem gazetesine yönelik baskıya dikkat çekmek ve gazete ile dayanışmak amacıyla başlatılan, ‘nöbetçi genel yayın yönetmenliği’ kampanyasına katılan gazetecilere verilen hapis cezaları onandı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, OHAL KHK’sıyla 29 Ekim 2016’da kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla nöbetçi yayın yönetmenliği yaptıkları için yargılanan 7 gazeteciye verilen hapis cezalarıyla ilgili istinaf başvurusunu reddetti, 4 isim hakkındaki beraat kararını ise yerinde buldu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Nisan 2019’da gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Fehim Işık, Celal Başlangıç, İhsan Çaralan, Öncü Akgül ve Celalettin Can’ı “örgüt propagandası yapma” suçundan 1 yıl 3 ay; gazetenin eş genel yayın yönetmeni Hüseyin Aykol’u 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Mahkeme, Ömer Ağın, Veysel Kemer, Mehmet Şirin Taşdemir ve Yüksel Oğuz hakkında “örgüt propagandası yapmak, suç işlemeye alenen tahrik etme, suçu ve suçluyu övmek” suçlarından beraat kararı vermişti.