Halk TV’nin ekranı beş günlüğüne karartıldı

5 günlük karartma cezasının tebliğ edilmesi sonucu Halk TV ekranı 27 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında beş günlüğüne karartıldı


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Halk TV’ye verdiği 5 günlük ekran karartma cezası tebliğ edildi. Halk TV’nin cezanın durdurulmasına dönük hukuki girişimlerinin sonuçsuz kalması nedeniyle kanal 27 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında beş günlüğüne karartıldı.

Halk TV, cezaya ilişkin açıklamasında yürütmeyi durdurma talebinin kabul edilmediği ve kararın taraflarına tebliğ edildiğini belirterek “RTÜK’ün aynı maddeden bir kez daha ceza vermesi durumunda Halk TV tamamen kapatılmış olacak. Buradaki hukuk garabetini yasa yapıcıların ve hukukçuların dikkatine sunuyoruz” diye belirtti.

YAYINCILAR LİSANS İPTALİ İLE KARŞI KARŞIYA

Ayrıca Halk TV üst üste verilen bu cezalar nedeniyle yayıncılar lisans iptaliyle karşı karşıya. Halk TV’ye 6112 sayılı kanunun 8. Maddesi’nin 1. Fıkrası gerekçe gösterilerek iki defa ceza verildi. Aynı cezanın tekrar etmesi durumunda yayıncının lisansı iptal edilecek. Kanala bir kez daha ceza verildiği takdirde RTÜK, kanalın lisansını iptal edecek.

Gerçek Gündem’de yer alan bir haberde RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşcı açıklamalarına yer verildi. Taşçı, cezanın “Beş günlük karartma cezasının lisans iptalinden önceki son viraj” olduğunu belirterek “Bugün beş günlük bir ekran karartma cezası ile karşı karşıya ama eğer yine üst kurul tarafından tekrar ceza alırsa Halk TV’nin lisansı iptal edilecek. Yayıncılık açısından böyle bir tehlike var” şeklinde konuştu.

Halk TV, 27 Eylül Pazar gününü 28 Eylül Pazartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.00’da karardı. Kanal, 2 Ekim Cuma gününü 3 Ekim Cumartesi gününe bağlayan gece yarısı saat 00.00’da yeniden yayında olacak.