Haftanın sansür gündemi

Iğdır’da gençlerin kurduğu kütüphaneye kaymakamlık engeli, Avesta Yayınları’ndan çıkan kitabın yasaklanması ve Yeni Şafak gazetesinin belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ı hedef göstermesi… 25 Şubat – 3 Mart 2021 haftası sansür gündemini derledik


Yeni Şafak gazetesi belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ı hedef gösterdi: (25 Şubat) Yeni Şafak gazetesinin web sitesinde; belgesel sinemacı ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Can Candan’ı, “Türkiye’yi Batı’ya şikayet ettiği” gerekçesiyle hedef gösterildi.

Savcılık, gazeteci Oktay Candemir’in paylaşımıyla Osmanlı padişahlarına zarar verdiğini iddia etti: (25 Şubat) Gazeteci Oktay Candemir hakkında sosyal medya paylaşımı nedeniyle açılan soruşturmada savcılık takipsizlik kararı verdi. Kararda suçtan zarar görenlerin “Osmanlı Padişahları” olduğu yazıldı.

Sergideki o eser nedeniyle öğrenciler hakkında tutuklama istemi: (26 Şubat) “Kabe fotoğrafı” soruşturmasında ikisi tutuklu 7 öğrencinin birer yıldan üçer yıla kadar hapsi istendi.

İltica başvurusu reddedilen Kürt şair Türkiye’ye iade edilmek isteniyor: (26 Şubat) Güney Kıbrıs’ta bulunduğu iltica başvurusu reddedilen Kürt şair Mervan Nasim, Türkiye’ye iade edilmek isteniyor.

Urfa’da bir ay boyunca eylem etkinlik yasağı: (26 Şubat) Şanlıurfa’da kent merkezi ve ilçelerde tüm eylem ve etkinlikler otuz gün boyunca yasaklandı.

Mahmut Alınak toplatılan kitabı gerekçesiyle hapis cezası aldı: (26 Şubat) Kürt siyasetçi, avukat ve yazar Mahmut Alınak’a, yasaklanarak toplatılan “Mehmet Tunç ve Bêkes” adlı kitabı gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

RTÜK’ün Habertürk cezası gerekçesi: ‘Sunucu ciddi tepki vermedi, itiraz etmedi:’ (28 Şubat) CHP’li Utku Çakırözer, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Aralık 2020’de RTÜK’ün Habertürk’e verdiği program durdurma ve idari para cezalarıyla ilgili sorular sorduğunu ve gerekçe olarak, “program sunucusunun milletvekilinin açıklamalarına diğer konuklara nazaran ciddi bir şekilde tepki vermediği ve açık bir şekilde itiraz etmediği” yanıtını aldığını açıkladı.

Hakkari’de eylem ve etkinlik yasağı uzatıldı: (1 Mart) Hakkari Valiliği, kent genelinde eylem ve etkinlik yasağını 15 gün daha uzattı.

Karikatürist Öznur Kalender ‘Cübbeli Ahmet Hoca karikatürü’ nedeniyle hakim karşısına çıktı: (1 Mart) Çizdiği ‘Cübbeli Ahmet Hoca karikatürünün, “din büyüklerine hakaret ederek toplumun dini inançlarını rencide ettiği” iddiası ile hakkında suç duyurusu yapılan karikatürist Öznur Kalender 25 Şubat’ta hakim karşısına çıktı. Dava 8 Temmuz 2021’e ertelendi.

Iğdır’daki gençlerin kütüphanesine kaymakamlık engeli: (2 Mart) Iğdır’ın Hasanhan köyünde yaşayan öğrenciler üniversiteye hazırlanabilmek ve kitap okuyabilmek için tadilatı aylarca süren bir kütüphane kurdu. Kaymakamlık ve jandarma komutanlığı ise kütüphanenin kapısına kilit vurdu.

Okan Bayülgen’e ‘YouTuber’a hakaret’ iddiasıyla hapis istemi: (2 Mart) Okan Bayülgen, YouTuber Muhammet Çumanoğlu’na ‘geri zekâlı’ dediği iddiasıyla iki yıldan dört yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Avesta Yayınları’ndan çıkan bir kitap daha yasaklandı: (3 Mart) Mersin 3. Sulh Hakimliği, Avesta Yayınları’ndan 2007 yılında çıkan Şehitler Hainler ve Yurtseverler: Körfez Savaşından Günümüze Kürdistan kitabını yasakladı. Yayınevi, Sheri Laizer tarafından yazılan kitaba ilişkin yasağın kendilerine dört yıl sonra tebliğ edildiğini belirtti.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (22 Şubat – 1 Mart) Mezopotamya Ajansı’nın internet sitesine, Berat Albayrak’ın tanıtımını yaptığı tüy dökücü krem haberlerine ve Cumhurbaşkanı’na şikâyet edilen kişiyle ilgili haberlere erişim engeli getirildi.