Karikatürist Öznur Kalender ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ karikatürü nedeniyle hakim karşısına çıktı

Çizdiği ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ karikatürünün, ‘din büyüklerine hakaret ederek toplumun dini inançlarını rencide ettiği’ iddiası ile hakkında suç duyurusu yapılan karikatürist Öznur Kalender 25 Şubat’ta hakim karşısına çıktı. Dava 8 Temmuz 2021’e ertelendi


Sözcü gazetesinden Gökmen Ulu’nun haberine göre, karikatürist Öznur Kalender, Cübbeli Ahmet Hoca lakabı ile tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’yü hicveden bir karikatür çizdi. Kalender, İsmail Ağa Tarikatı Sözcüsü Ünlü’nün ‘bilime aykırı’ söylemlerinden yola çıkarak yazdığı karikatürde, “Hangi deliktesin Cübbeli?” ifadesini kullandı. Kalender’in çizdiği karikatür dava konusu oldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI ŞİKAYETÇİ OLDU

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapılan başvuruyu işleme alan Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık, ‘din büyüklerine hakaret ederek toplumun dini inançlarını rencide etmek’ iddiası ile Kalender’e dava açtı. İstanbul Anadolu 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 25 Şubat’ta görülen duruşmaya sanık Öznur Kalender katıldı. Sanatçı avukatsız geldiği duruşmada savunmasını sundu.

Bu karikatür nedeni ile hakkında dava açılmasının şaşkınlığını yaşadığını belirten Kalender, karikatür sanatının tanımını yaptı. Son yıllarda anayasa ve demokrasiye aykırı olarak ‘düşünce ve ifade özgürlüğünün baskı altında olduğunu’ belirten Kalender, geçmişte yaşanan olaylardan örnekler verdi.

‘DAHA ÖNCE BİRÇOK LİDERİN KARİKATÜRÜNÜ ÇİZDİM, HİÇBİRİ DAVA AÇMADI’

Kalender, 52 yıllık meslek yaşamında Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Necmettin Erbakan ve Erdal İnönü gibi pek çok lideri hicvettiği karikatürler çizdiğini belirtti ve duruşmada bunlara ilişkin bazı örnekler gösterdi. Hakimin “Bunlara dava açılmadı mı?” sorusuna Kalender, “Açılmadı. Hepsi hoşgörülü ve tahammüllüydü, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygılıydı. Hatta 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, hakkındaki karikatürleri çerçeveletip Çankaya Köşkü’nün duvarlarına asmıştı” diye yanıt verdi.

Mahkemede hakim ve savcının son derece nazik ve kibar olduğunu vurgulayan Kalender, savunma hakkının kısıtlanmadığını ve kendisini yeterince ifade edebilmesine olanak tanındığını söyledi. Kalender’in davası 8 Temmuz 2021 tarihine ertelendi.