Sergideki o eser nedeniyle öğrenciler hakkında tutuklama istemi

‘Kabe fotoğrafı’ soruşturmasında 2’si tutuklu 7 öğrencinin birer yıldan üçer yıla kadar hapsi istendi


Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler tarafından hazırlanan bir sergide üzerinde Kâbe’nin de olduğu bir görselin yer almasına ilişkin soruşturmada 2’si tutuklu 7 öğrencinin birer yıldan üçer yıla kadar hapsi istendi.

İddianamede, 30 Ocak’ta tutuklanan şüpheliler Doğu D. ve Selahattin C.U ile diğer şüpheliler Eda K., Hazar K., Mahmutcan B., Sena N. B., Rümeysa Ö’nün “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 1’er yıldan 3 ‘er yıla kadar hapisleri talep edildi. İddianame kabul edilirse öğrenciler hakim karşısına çıkacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan Boğaziçi Üniversitesi’nde “Kâbe fotoğrafının yere serilmesine” ilişkin iddianamede, olayla ilgili savcılıkça resen soruşturma başlatıldığı belirtildi.

RESİM ASAN ÖĞRENCİLER SUÇLANIYOR

Olay gününe ait görüntülere göre, şüphelilerden Doğu D. ve Selahattin C.U.’nun Boğaziçi Üniversitesi kampus alanı içerisindeki sergi alanındaki bir panoya 29 Ocak 2021 tarihinde saat 12.45 sıralarında Kâbe fotoğrafı üzerine Şahmeran tasviri ve dört bir yanında LGBTİ+ amblemi bulunan resmi astıkları belirtildi. Üniversitenin güvenlik görevlileri tarafından tutulan tutanağa göre resmin asılması üzerine şüphelilerin resmin dini simgeleri aşağılayıcı nitelikte olduğu yönünde uyarıldıkları, ancak şüpheliler Hazar K. ve Sena N.B.’nin bahse konu panonun kendi sorumluluklarında olduğunu, bir sorun çıkması halinde kendilerinin ilgileneceklerini beyan ettikleri ifade edildi. Grup içinde bazı öğrencilerin dini değerlere aykırı olduğu gerekçesiyle resmin kaldırılması gerektiğini belirttikleri, ancak şüpheliler Hazar K.ve Sena N.B.’nin resmi kaldırmayacaklarını söyledikleri iddianamede yer aldı. Daha sonra şüpheliler Can B., Eda K. ve Rümeysa Ö.’nün Boğaziçi Rektörlüğü’ne hitaben “Şahmeran figürü bulunan resim kaybolmuştur. Saat 17.00 itibarıyla gerekli araştırmaların yapılmasını istiyoruz” şeklinde dilekçe düzenleyerek imzaladıkları anlatıldı.

İddianamede, ifadelerine yer verilen İTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencisi olan şüpheli Selahattin C.U. ile Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi şüpheli Doğu D. söz konusu resmi asmadıklarını, yine Boğaziçili olan diğer şüpheliler de sergide düzenleyici olmadıklarını belirterek suçlamaları reddettiler.