RTÜK’ün Habertürk cezası gerekçesi: ‘Sunucu ciddi tepki vermedi, itiraz etmedi’

CHP’li Utku Çakırözer, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Aralık 2020’de RTÜK’ün Habertürk’e verdiği program durdurma ve idari para cezalarıyla ilgili sorular sorduğunu ve gerekçe olarak, “program sunucusunun milletvekilinin açıklamalarına diğer konuklara nazaran ciddi bir şekilde tepki vermediği ve açık bir şekilde itiraz etmediği” yanıtını aldığını açıkladı


CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer RTÜK’ün Habertürk’e Aralık 2020’de verdiği cezalarla ilgili mecliste soru önergesinde bulundu. BirGün’ün haberine göre Çakırözer, “RTÜK’ün tüm cezaları Halk TV, Habertürk, Fox, Tele1 ve KRT gibi kanallara verirken ‘Turkuaz kanallar’ hakkında binlerce şikayete rağmen rapor dahi hazırlanmadığını” dile getirdi. Çakırözer’in soru önergesine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan yanıt geldi.

Diken’de çıkan habere göre Ersoy, Çakırözer’e verdiği yanıtta Habertürk’e uygulanan program durdurma ve idari para cezalarının gerekçesini “milletvekilinin açıklamalarına diğer konuklara nazaran program sunucusunun ciddi bir şekilde tepki vermediği ve açık bir şekilde itiraz etmemesi” olarak dile getirdi. Ersoy’a tepkide bulunan Çakırözer ise şunları söyledi:

“2020 yılında habercilik yapan beş kanala 54 yaptırım uygulanıp 10 milyon TL para cezası kesilirken iktidar destekçisi kanallara sadece dört yaptırım ve 400 bin TL ceza kesilmiş. Bunun neresi eşitlik neresi tarafsızlık? Belli ki ne RTÜK ne de Sayın Bakan o yayının bandını izlemiş. Yoksa böylesine komik ve asılsız bir savunma yüce Meclis’e gönderilemezdi.”

NE OLMUŞTU?

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, Tank Palet Fabrikası’nın Katar’a satılmasına tepki gösterdiği programda, “Öyle bir noktadayız ki; Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış. Ben değer biçemiyorum; 20 milyar dolar olduğu söyleniyor, 50 milyon dolara satılmış” iddiasında bulunmuştu.

Bunun üzerine stüdyoda bulunan kamuoyu araştırmacısı Hilmi Daşdemir ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacısalihoğlu Başarır’ın sözlerine tepki göstermişti. Daşdemir, “Hangi ordu satılmış” diye sorarken, Ali Mahir Başarır “Tank Palet ordu değil mi?” diye yanıt vermişti.

RTÜK Başarır’ın sözleri nedeniyle Habertürk’e beş kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası vermişti. RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, kanalın üçüncü kez ceza alması halinde yayın lisansının iptal edileceğini belirtmişti.