Haftanın erişime engellenen içerikleri

Mezopotamya Ajansı’nın internet sitesine engelleme, Berat Albayrak’ın tanıtımını yaptığı tüy dökücü krem haberlerine engel, Cumhurbaşkanı’na şikâyet edilen kişiyle ilgili haberlere engel… 22 Şubat – 1 Mart haftasının erişime engellenen haberlerini derledik


Mezopotamya Ajansı’na ve Nerina Azad’a erişim engeli: Millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle; Ardahan Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Şubat 2021 tarih ve 2021/371 sayılı kararı ile, Nerina Azad’ın sitesi “nerinaazad.co”ya ve Kayseri 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Şubat 2021 tarih ve 2021/963 sayılı kararı ile, Mezopotamya Ajansı’nın internet sitesi mezopotamyaajansi27.com’a erişim engellendi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili içeriklere engelleme: Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin adının geçtiği ve Odatv’de yayımlanan 10 haber kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle; Sakarya 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Şubat 2021 tarih ve 2021/615 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Komşusunun köpeğini öldüren iş insanı ile ilgili haberlere engel: Komşusunun köpeğini silahla vurarak öldüren Alp Erkin hakkında Beykoz Sulh Ceza Hakimliği’nin kararlarıyla erişime engellenen haberlerle benzer içerikte olduğu gerekçesiyle; Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 19 Şubat 2021 tarih ve 2021/47 sayılı kararı ile 120 farklı haber erişime engellendi. 

Cumhurbaşkanı’na şikâyet edilen kişi ile ilgili haberlere engel: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Elazığ ziyaretinde, tefecilik yaptığı ve “Devlet benim. Ben Külliye’nin adamıyım. Her şeyi ben yaparım” dediği iddia edilen kişinin bir grup vatandaş tarafından şikâyet edilmesiyle ilgili bazı haberler; Keban Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Şubat 2021 tarih ve 2021/16 sayılı kararı ile erişime engellenmişti. Aynı konuda yapılan diğer haberler ve içerikler de kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle, Keban Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Şubat 2021 tarih ve 2021/23 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Kamu kurumlarına tüy dökücü krem hediyesi haberlerine engelleme: Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak’ın tanıtımını yaptığı, Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) tüy dökücü ve kırışık önleyici kremlerinin bakanlıklar ile kamu kurumlarına hediye olarak dağıtıldığı ile ilgili haberler, kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Şubat 2021 tarih ve 2021/1185 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Berat Albayrak ile ilgili Ekşi Sözlük’teki içeriklere engel: Berat Albayrak ile ilgili çeşitli tarihlerde Ekşi Sözlük’te açılan birçok başlık, kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Şubat 2021 tarih ve 2021/1186 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Hakkındaki FETÖ soruşturması takipçisizlikle sonuçlanan iş adamı ile ilgili haberlere engel: Firari FETÖ savcısı Zekeriya Öz’ün bir dönem yakınında bulunan gizli tanığın, Ordulu bir iş adamının ve o dönem Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’ndan sorumlu başsavcı vekili olarak görev yapan İrfan Fidan’ın adının geçtiği bir haber, kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Şubat 2021 tarih ve 2021/974 sayılı kararı ile erişime engellendi.

PTT ve Limak Enerji ile ilgili haberlere engel: PTT’nin ödeme emrini 64 gün sonra ulaştırması sonucu çiftçilerin Limak Enerji’ye borçlarından dolayı icralık olması ile ilgili haberler, kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle; Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Şubat 2021 tarih ve 2021/2320 sayılı kararı ile erişime engellendi.

BTK’ya göre en çok engelleme sebebi “müstehcenlik:” Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), geçtiğimiz aylarda 5651 sayılı yasada sayılan katalog suçlara göre bir dizi karar uyguladı. Güvenli Web internet sitesindeki istatistiklerde, Ocak 2021 itibarıyla BTK tarafından alınan engelleme kararları suç türlerine göre açıklandı. “Erişimin Engellenmesi Tedbiri İstatistikleri” başlıklı raporda, “Kurum tarafından erişim engelleme kararlarının yüzde 99.73’ünü Çocukların Cinsel İstismarı, Fuhuş, Müstehcenlik, Yasadışı Bahis ve Kumar suçları oluşturmaktadır” denildi.