RTÜK’ten Netflix’e “sansür” teşekkürü

Lisanslama çalışmalarına başladığını açıklayan RTÜK, 18 yaş üstü içeriklerde PIN uygulamasına geçmeyi kabul eden Netflix’e de teşekkür etti


Yeni internet yasası kapsamında internet radyo ve televizyon yayınlarını düzenleme ve denetleme görevini üstlenen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), isteğe bağlı yayıncılık alanında lisanslama çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Yeni yönetmeliklerin uygulanması kapsamında yerli ve yabancı yayın platformlarıyla diyalog süreci başlatıldığının belirtildiği RTÜK açıklamasında, “Milli ve manevi değerlerimiz başta olmak üzere aileyi önceleyen hassasiyetlerimizi, muhataplarımıza titizlikle aktardık. Yaptığımız çalışmaların özgürlükleri kısıtlamayı değil, bilhassa kayıt dışı olan bu alanı düzenleyerek herkesin özgürlüğünü sağlamayı amaçladığını anlattık. Bu kapsamda isteğe bağlı yayıncılık yapan platformların yöneticileriyle yaptığımız görüşmelerde pek çok noktada hem fikir olduğumuzu görmek bizleri ziyadesiyle memnun etti” ifadelerine yer verildi. 

RTÜK açıklamasında,”Ülkemizin milli güvenliğiyle genel ahlaka aykırı ve çocuklarımızın ruhsal ve fiziksel gelişimlerine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine dair gösterdiğimiz tavrı aynı hassasiyetle karşılayan yayıncılarımıza teşekkür ediyoruz. İsteğe bağlı yayıncılık alanının en büyüklerinden olan uluslararası bir platformun sistemine ebeveyn kontrolü getirmesi tam da bizim istediğimiz bir uygulamadır. Kendilerini aldıkları karardan dolayı kutluyoruz” sözleriyle de Netflix’e teşekkür edildi.

Açıklamada, 18 yaş üstü içeriklerde zorunlu PIN uygulamasına geçilmesinin önemine de dikkat çekilerek Netflix’in bu uygulamasının diğer kuruluşlara da örnek olması gerektiği vurgulandı. 

Öte yandan Netflix de, RTÜK’le yaptığı görüşmeye dair bir açıklama yayınladı. Netflix’in PIN uygulamasını “kreatif özgürlük sunma” olarak değerlendirdiği açıklaması şöyle: 

“Netflix olarak yıllardır ebeveynlere çocuklarının izledikleri yapımları denetleme olanağı sunuyoruz. Ancak yetkililerle yaptığımız görüşmelerin ardından Türkiye’de sunduğumuz ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldık. Artık üyelerimiz yetişkinlik düzeyi 18 yaş ve üzeri olarak belirlenmiş yapımları bir PIN kodu ile koruma altına alma imkanına sahip olacak. Dünyanın farklı noktalarında bu ve benzeri uygulamalara başvuruyoruz. Amacımız, kreatif özgürlük sunmaya devam ederken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden koruyabilmek.”