RTÜK’ten AMED Radyo TV’ye para cezası

RTÜK, Diyarbakır’da karasal yayın yapan AMED Radyo TV’ye, ‘RTÜK beyannamesi göndermediği’ iddiasıyla idari para cezası kesti


Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Diyarbakır’da karasal yayın yapan AMED Radyo TV’ye ‘RTÜK beyannamesi göndermediği’ iddiasıyla 12 bin 804 lira idari para cezası kesti.

AMED Radyo TV Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Ferat Mehmetoğlu para cezasıyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“2021 yılının Mayıs ayında RTÜK beyannamesi göndermediğimiz iddiası ile bize 12 bin 804 lira ceza verdiler. Oysaki söz konusu tarihte ve hatta sonrası RTÜK tarafından defalarca istenmesine ve her seferinde resmi iletim yolu olan KEP hesabı üzerinden göndermemize rağmen ne yazık ki bugün bize para cezası verildi. Pandemi sürecinde hayatta kalmaya çalışan ve devletten hiçbir destek görmeyen yerel ve karasal yayıncılara RTÜK’ün verdiği bu ceza bilinçli ve yıldırma politikası ürünüdür.

Biz defalarca gönderdik, bu resmi evraklarda da mevcuttur ama bize ceza kesildi. İtiraz dilekçemizi de resmi olarak ilettik. Umarım bu hatanın farkına varırlar ve söz konusu ceza iptal edilir. Aksi durumda bu durum pandemi sürecinde kapanan yerel medyalara bir darbenin de RTÜK tarafından yapıldığının göstergesi olacaktır. Biz bağımsız ve sadece halk için yayın yapan bir kuruluşuz. Bizim arkamızda siyasi güçler ve rant kapıları yok. Dolayısıyla kesilen ceza bizleri ve çalışma azmimizi baltalar.”