Savcılık, gazeteci Oktay Candemir’in paylaşımıyla Osmanlı padişahlarına zarar verdiğini iddia etti

Gazeteci Oktay Candemir hakkında sosyal medya paylaşımı nedeniyle açılan soruşturmada savcılık takipsizlik kararı verdi. Kararda suçtan zarar görenlerin “Osmanlı Padişahları” olduğu yazıldı


Diriliş Ertuğrul dizisi hakkında yaptığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle 7 Eylül 2020 tarihinde gözaltına alınan gazeteci Oktay Candemir adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Candemir hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, suç unsurlarının oluşmadığına kanaat getirilerek verilen takipsizlik kararı yazısında; davacı ve şikayetçi ibaresi yerine “suçtan zarar görenler” ibaresi yer alırken ibarenin karşısına “Osmanlı Padişahları” yazıldı. Candemir karar yazısının fotoğrafını sosyal medya hesabında paylaştı.

Gözaltı sırasında el konulan bilgisayarını almak için Van Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan talep ettiği takipsizlik kararında söz konusu ifadeleri gören Candemir durumu Nûpel’e değerlendirdi. Olmayan bir suç nedeniyle evinin basıldığını ve bir gece gözaltında kaldığını hatırlatan Candemir şu ifadeleri kullandı:

Savcılık kararında davacı veya şikayetçi ibareleri yer almazken bunun yerine ‘Suçtan Zarar Gören’ yazılarak karşısına ise Osmanlı Padişahları yazmış. Resmi kaynaklarda Ertuğrul, padişah olarak değil, bey ya da gazi olarak belirtiliyor. Osmanlı Devleti’nin ilk padişahı ise (1299) Osman Bey olarak biliniyor. Ayrıca dosyada davacı ve şikayetçi bulamadıkları için suçtan zarar görenler: Osmanlı padişahları yazılmış. Benim Osmanlı Padişahlarına zarar verdiğim iddia edilmiş ama nasıl bir zarar vermişim bilmiyorum. Yüzyıllar önce hayatlarını kaybetmiş insanlara zarar verdiğim iddiası başından beri trajikomik ve hukukun içinde bulunduğu durumu ortaya koyuyor.”

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Oktay Candemir, 3 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya hesabından Diriliş Ertuğrul dizisinin ismine gönderme yaptığı, “Bayılış Yavuz, Yatış Kanuni, Kalkış 4. Murat, Sızlayış Abdülhamit ve Kaçış Vahdettin” ifadelerini kullandığı bir paylaşım yapmıştı. Paylaşımı nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Candemir’in evi polisler tarafından basılmış ve bilgisayarına el konulmuştu. Mahkeme tarafından adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Candemir hakkındaki adli kontrol kararı, 20 gün süreyle karakola gidip imza vermesi sonrasında kaldırılmıştı.