İltica başvurusu reddedilen Kürt şair Türkiye’ye iade edilmek isteniyor

Güney Kıbrıs’ta bulunduğu iltica başvurusu reddedilen Kürt şair Mervan Nasim, Türkiye’ye iade edilmek isteniyor


Türkiye’de gördüğü baskı ve sıkça evinin basılması nedeniyle 2018 yılında Güney Kıbrıs’a gidip, iltica başvurusunda bulunan Kürt şair Mervan Nasim’in başvurusu reddedildi. Kıbrıs İltica Dairesi, Nasim’in başvurusunu “Türkiye’de gelecekte kişisel olarak risk altında olduğunuz sonucuna varmak için yeterli gerekçe olmadığı” ifadeleriyle reddetti.

TÜRKİYE’DE TASLAK HALİNDEKİ KİTAPLARINA EL KONULDU

Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre Türkiye’ye iade edilmek istenen Nasim, avukatları aracılığıyla karara itiraz etti. Şair Nasim, kendisinin hayati tehlikesinin olmadığının görülmesini şaşkınlıkla karşıladığını ifade etti. 2018 yılından bu yana Güney Kıbrıs’ta olduğunu ve başvurusunun tamamlanmasını beklediğini anlatan Nasim, Türkiye’de iken ailesiyle kaldığı eve yapılan baskınlarda taslak halindeki kitaplarına el konulduğunu, yayınlanmış kitaplarının da suç unsuru gibi gösterildiğini belirtti.

MERVAN NASİM KİMDİR?

12 Eylül döneminde tutulduğu Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde uygulanan işkenceye karşı bedenini ateşe veren Mazlum Doğan’ın anısına “Ölmedi Mazlum Doğan” şiirini kaleme alan isim olarak tanınan Mervan Nasim, 1980’deki Newroz kutlamaları sırasında gözaltına alındıktan sonra altı yıl üç ay tutuklu kalmıştı. Kürt PEN üyesi olan Nasim’in “Roboski Yüreğimin Yırtılan Yeri” ve “Düşlerim Belalı Boylardan Gelir” isimli şiir kitapları bulunuyor.