Avesta Yayınları’ndan çıkan bir kitap daha yasaklandı

Mersin 3. Sulh Hakimliği, Avesta Yayınları’ndan 2007 yılında çıkan ‘Şehitler Hainler ve Yurtseverler: Körfez Savaşından Günümüze Kürdistan’ kitabını yasakladı. Yayınevi, Sheri Laizer tarafından yazılan kitaba ilişkin yasağın kendilerine dört yıl sonra tebliğ edildiğini belirtti


Görsel avestakitap.com'dan alınmıştır.

Sheri Laizer’in yazdığı ve Avesta Yayınları’nın 2007 yılında yayımladığı Şehitler Hainler ve Yurtseverler: Körfez Savaşından Günümüze Kürdistan kitabı Mersin 3. Sulh Hakimliği tarafından yasaklandı. Yayınevinden yapılan açıklamaya göre, çıktığı dönemde hakkında soruşturma başlatılan ve takipsizlik kararı verilen kitap hakkında 29 Kasım 2017’de yasak kararı çıktı fakat karar yayınevine 2 Mart 2021 tarihinde, yaklaşık 3,5 sene sonra, tebliğ edildi.

Konuyla ilgili Basnews’e konuşan yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Keskin, yasağın kendilerine telefon aracılığıyla bildirildiğini söyledi. Keskin, “Bizi arayıp kitabın yasak olduğunu bu nedenle satışta olduğu sitelerden kaldırmamızı istediler. Biz de kitabımızı ikinci defa yasaklatıp sitelerden kaldırmayacağımızı belirttik. Kitap 2017 yılında yasaklanmış ancak bize bugün haber veriyorlar” dedi.

“BİR ‘KİTAP’ DAHA YASAKLANDI!”

Avesta Yayınları’nın Twitter hesabından yasaklama kararıyla ilgili yapılan açıklamalarda yayınevinden daha önce çıkan kitaplara ilişkin yasaklara da atıfta bulunuldu ve “Bir ‘kitap’ daha yasaklandı!” başlığıyla karar eleştirildi. Yayınevinin açıklamasında, “Herkes Kürtler üzerine konuşabiliyor, Kürtlerin kendilerine ilişkin konuşması, yazması, bilgi üretmesi engelleniyor, yasal yaptırımlarla karşılaşıyor. Hiçbir yasaklama, baskı ve engelleme girişimi bizi yolumuzdan döndüremez. Aynı kararlılıkla çalışmaya devam!” sözlerine de yer verildi.