Yeni Şafak gazetesi belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ı hedef gösterdi

Yeni Şafak gazetesi, belgesel sinemacı ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Can Candan’ı, “Türkiye’yi Batı’ya şikayet ettiği” gerekçesiyle hedef gösterdi


Fotoğraf: Christian Bergmann Kaynak: Evrensel gazetesi

Euronews Türkçe web sitesindeki haberde, Boğaziçi Üniversitesi protestolarıyla birlikte LGBTİ+’lara yönelik homofobik söylemlerin artışına dikkat çekildi. Aralarında belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın da olduğu aktivistlerden ve akademisyenlerden alınan görüşlerle hazırlanan haberde videolar da kullanıldı.

Yeni Şafak gazetesi web sitesinde, Euronews Türkçe sitesindeki 1 dakika 46 saniyelik videodan, Can Candan’ın konuya dair İngilizce demeç verdiği 51 saniyelik bölüm kesilerek; “Boğaziçili akademisyen Candan Türkiye’yi Batı’ya şikayet etti: Öğrencileri ‘terörist’ ilan ediyorlar” başlığıyla yayımladı.

Haberin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Boğaziçi Üniversitesi’ndeki olaylar bahanesiyle başlatılmak istenen yeni Gezi kalkışması boşa çıkarken, okulun akademi kadrosundan Can Candan Türkiye’yi Batı’ya şikayet etti. Yabancı basın kuruluşuna İngilizce demeç veren Candan öğrencilerin ‘terörist’ ilan edildiğini belirterek asılsız ifadeler kullandı.”

 

CAN CANDAN KİMDİR?

Belgesel sinemacı ve akademisyen. Lisans ve doktorasını film ve medya sanatları alanında tamamladı (1992’de Hampshire College ve 1999’da Temple University). Filmleri Boycott Coke (1989), Exodus (1991)DuvarlarMauernWalls (2000), 3 Saat (2008) ve Benim Çocuğum (2013) üniversitelerde, festivallerde, sinema salonlarında ve televizyon kanallarında gösterildi ve ödüller kazandı. 2000’e kadar ABD’deki ve o tarihten sonra da Türkiye’deki birçok üniversite ve kurumda film ve medya sanatları alanında ders verdi. 2007’den beri Boğaziçi Üniversitesi’nde ders veriyor. Belgesel Araştırmaları Merkezi docİstanbul’un kurucularındadır. Nükleer Alaturka adlı belgesel projesinin hazırlıklarına devam etmektedir. (Kaynak: http://nukleeralaturka.com/hakkimizda/)