Iğdır’daki gençlerin kütüphanesine kaymakamlık engeli

Iğdır’ın Hasanhan köyünde yaşayan öğrenciler üniversiteye hazırlanabilmek ve kitap okuyabilmek için tadilatı aylarca süren bir kütüphane kurdu. Kaymakamlık ve jandarma komutanlığı ise kütüphanenin kapısına kilit vurdu


Iğdır’ın Hasanhan köyünde yaşayan bir grup gencin kurduğu kütüphane, karakol komutanı tarafından “Kütüphane açamazsınız” denilerek Kaymakamlığa bildirildi. Kaymakamlık da kütüphanenin kapısına kilit vurdu. Birçok şehirden köye kitap göndermek isteyen insanlar duruma tepki gösterdi.

Köydeki öğrencilerin ders çalışması ve kitap okuması için kurulan kütüphaneyi açan Gökhan Keçe, yaşananları Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’e anlattı.

Pandemi nedeniyle ders çalışma mekânları kısıtlanan ve kaynak kitap erişiminde sorun yaşayan gençler Eylül 2020’de muhtarlığa bağlı bir odayı kütüphaneye çevirmişlerdi. Kütüphanenin tadilatını bitiren gençler kaynak kitap için çağrı yaptı. Farklı şehirlerde yaşayan birçok insan da gençlerin okuması için kitap temin etmeye başladı. Tadilat ve kitap sorunlarının halledildiği bir zamanda ise jandarma komutanının müdahalesiyle karşılaştılar.

KAYMAKAMLIĞIN KAPISINI ÇALDILAR

Gençlerin dediğine göre jandarma komutanı kütüphaneyi açamayacaklarını söyledi, yasağın gerekçesini soran gençlere ise yanıt verilmedi. Duvar’a açıklamalarda bulunan Gökhan Keçe, nedenin  ‘siyasi geçmişleri’ olduğunu söylüyor.

Köyün bağlı olduğu Aralık ilçesi kaymakamlığına giden gençlere yasak gerekçesi olarak bu kez de pandemi gösterildi. Öğrencilerin daha iyi şartlarda ders çalışmaları için uğraşan Gökhan Keçe durumu;  “Kaymakamlığa, jandarma komutanlığına, siyasi alanda bir düşüncemiz olursa gelin bakın siz denetleyin, yeter ki burayı açın dedik. Bizden hesap sordular. Kaymakamlık Kütüphanenin anahtarını bizden aldı. Pandemiyi de bahane ettiler. Bir odada yüzlerce insan olmayacaktı zaten. Önlemlerimizi aldık. Birkaç öğrenci gelip ders çalışacaktı. Buna rağmen yine kendilerine kütüphaneyi açın öğrenciler gelsin, kitaplarını eve alıp çalışsın dedik. Buna da izin verilmedi. Aldığımız kaynaklar da belli kaynaklar” diye açıklıyor.

IĞDIR VALİLİĞİ: “RESMİ BAŞVURU YOK”

Konuyla ilgili Iğdır Valiliği’nden yapılan açıklama şu şekilde: “Bazı basın yayın organlarında yer alan ve gerçeği yansıtmayan, ilimiz Aralık ilçesi Hasanhan köyünde ‘Köylü Gençlerin Kütüphanesi’. Kaymakamlık Engeli’ başlıklı haberler nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Özel kütüphane açılmasıyla ilgili temel alınan ilke ve standartlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Halk Kütüphaneleri Yönetmeliği’nde açık bir şekilde belirlenmiştir. Konuyla ilgili köyümüzde kütüphane açılması talebiyle Valiliğimize ya da Kaymakamlığımıza yapılan resmi bir başvuru bulunmamaktadır. Başvuru yapıldığı takdirde gerekli incelemelerin ardından ilgili başvuru sonuçlandınlacaktır. Bununla birlikte, haberde yer alan diğer açıklamalar asılsız ve mesnetsiz olup konuyla ilgili gerekli yasal süreç başlatılacaktır.”

KÜTÜPHANEYİ HABER YAPMAK İSTEYEN GAZETECİLER ENGELLENDİ

Iğdır’da yayın yapan Çağdaş Haber’e göre açılan kütüphaneyi haber yapmak isteyen gazeteciler, Ocak ayında jandarma engeliyle karşılaşmıştı. Kütüphaneye kitap bağışından bulunmak isteyen gazeteci yazar Murat Akkuş ise engellemeyi hayretle karşıladığını belirterek yaşananlara isyan etmişti.