4 – 11 Mayıs sansür gündemi

Erişim engeli, soruşturmalar, RTÜK cezaları… 4 – 11 Mayıs haftasının sansür gündemini derledik


Independent Türkçe 3. kez erişime kapatıldı: Bugüne kadar iki kez erişime kapatılan haber sitesi Independent Türkçe, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde üçüncü kez BTK kararıyla engellendi.

7 bin 127 sosyal medya hesabına bakanlık takibi: İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı’nın yazılı açıklamasına göre koronavirüs ile ilgili paylaşım yapan 7 bin 127 hesap takibe alınırken, 1058 sosyal medya kullanıcısı tespit edildi, 496 kullanıcı hakkındaysa gözaltı işlemi uygulandı. 10 kişi ise aynı operasyon kapsamında tutuklandı.

Mahmut Alınak’a müebbet hapis istemi: Tutuklu Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Hasta tutuklular ölüme terk ediliyor: Tutuklu gazeteci Nedim Türfent, ailesine gönderdiği mektupta risk grubunda bulunan hasta tutuklular için hiçbir önlem alınmadığına dikkat çekerken tüm spor, etkinlik, aile-avukat ziyaretlerinin yasaklanmasıyla ağırlaştırılmış bir izolasyon başlatıldığını yazdı.

RTÜK’ten Halk TV ve Haber Türk’e ceza: RTÜK, Canan Kaftancıoğlu’nun konuk olduğu Halk Tv canlı yayını ve Fatih Altaylı’nın Meral Akşener’i konuk ettiği Habertürk programına ceza yağdırdı.

Avrupa Parlamentosu’ndan Erdoğan ve Erbaş’a mektup: AP, Erdoğan ve Erbaş’a yazdığı mektupta dini değerlerin LGBTİ+ hak ihlallerini meşrulaştıramayacağını belirtti.

Erdoğan’dan Ragıp Zarakolu hakkında suç duyurusu: Ragıp Zarakolu’nun Evrensel Gazetesi ve Artı Gerçek haber sitesinde yayınlanan “Makus Kaderden Kaçış Yok” başlıklı köşe yazısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan suç duyurusunda bulundu.

Savcılık’tan ‘Aşk 101’ kararı: Netflix’in Türkiye yapımı Aşk 101 dizisiyle ilgili CİMER’e yapılan şikayet hakkında soruşturmaya yer olmadığına karar verilerek kişi hak ve özgürlüklerine dikkat çekildi. Kararı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Susma Platformu’na değerlendirdi.

CHP’li Özel ve Özkoç hakkında soruşturma: Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fahrettin Altun’un şikayeti üzerine CHP grup başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Özkoç hakkında “hakaret ve iftira” suçlarından soruşturma başlattı.

Gazeteciler hakkında düzenlenen ‘MİT’ iddianamesi kabul edildi: Libya’da yaşamını yitiren MİT çalışanının cenazesiyle ilgili haber yaptığı için tutuklanan gazetecilerin duruşması avukatlarına haber vermeden görüldü. Gazeteciler hakkında “MİT Kanunu’na muhalefet” ve “Gizli bilgi ve belgeleri açıklama” iddialarıyla hazırlanan iddianame İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Gazetecilerin duruşması 24 Haziran’da görülecek.

İbrahim Gökçek hayatını kaybetti, cenazesine polis saldırdı: Valilikle yapılan olumlu görüşmeler neticesinde 323’üncü gününde ölüm orucuna ara veren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hayatını kaybetti. Gökçek’in naaşının Kayseri’ye uğurlanması öncesi Gazi Mahallesi’nde yapılmak istenen törene polis saldırısı gerçekleşti. Gökçek’in anne ve babasına da Cemevi girişinde GBT yapılmaya çalışıldı.