Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hayatını kaybetti

Konser yasakları ve baskılara karşı 323 gün boyunca ölüm orucu eylemini sürdüren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, olumlu temasların ardından eylemine ara vermişti. Grubun sosyal medya hesabından yoğun bakımda tedavi altına alınan Gökçek’in bugün hayatını kaybettiği duyuruldu


İbrahim Gökçek, konser yasakları ve baskılara karşı ölüm orucu eylemine başlamıştı. Ölüm orucuna 323′ üncü günde son veren ve tedavi için hastaneye kaldırılan Grup Yorum’un gitaristi İbrahim Gökçek yaşamını yitirdi. 

40 yaşındaki Gökçek’in ölüm haberi Grup Yorum’a ait sosyal medya hesabından duyuruldu.

Grubun üyesi Helin Bölek de ölüm orucu sırasında hayatını kaybetmişti.

Gökçek, ölümünden önce Bianet’te yayımlanan mektubunda aydın ve sanatçılara çağrıda bulunmuştu. İşte mektubun ilgili bölümü: 

“Aydın ve sanatçılar olarak bu devletin baskı ve saldırılarından hepimiz nasibimizi aldık. Oyunlarımız, konserlerimiz yasaklandı, sosyal medya paylaşımlarımız nedeniyle hakkımızda açılan davalar-soruşturmalar bitmek bilmiyor. Bugüne kadar birlikte ve daha güçlü bir direniş ortaya koyamadığımız için bu denli pervasızlaşmadı mı bu saldırılar?

Bu kadar basit ve insani talepler niçin karşılanmaz? Taleplerimizin yerine getirilmesini istiyorum! Artık tüm gücümüzle, taleplerimizin karşılanması için iktidara baskı yapmalıyız. Aydın ve sanatçı dostlarımız artık vakit kaybetmeksizin kendi aralarında heyetler oluşturarak ilgili bakanlık ve cumhurbaşkanlığı ile görüşmeli ve taleplerimizin karşılanmasını sağlamalıdırlar.”

Gökçek, grubun Valiliğe konser başvurusu yapmasının ardından 5 Mayıs’ta ölüm orucuna ara vererek kendi iradesiyle hastaneye kaldırılmıştı.