Gazeteciler avukatlarından habersiz yargılandı

6 gazetecinin duruşması avukatlarına bile haber verilmeden üstelik hafta sonu görüldü. Duruşmada gazetecilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verildi


Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ile Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser, Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ile muhabiri Hülya Kılınç ve Yeniçağ Yazarı Murat Ağırel’in 8 Mayıs Cuma günü görülmesi gereken duruşmaları 2 Mayıs Cumartesi günü görüldü. Duruşma, İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla öne çekilirken, kendilerine bu karara dair bilgi verilmeyen tutuklu gazetecilerin avukatları yerine de barodan başka avukat görevlendirildi.

Skandal biçimde görülen duruşmada gazetecilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Duruşma tarihinin öne alınması ise mahkemede şöyle gerekçelendirdi: “6459 Sayılı Yasa ile 5271 sayılı Yasanın 108 maddesinde yapılan değişiklik neticesi CMK 108 madde uyarınca gelen taleplerde şüpheli veya müdafiinin dinlenmesinin zorunlu hale geldiği, evrakın hafta sonu gelmesi, talebin gecikmesinde sakınca bulunan mevadda olması nedenleriyle şüphelilerin özel müdafiilerine ulaşılmaksızın mahkememizce re’ sen barodan müdafii tayini istendiği ve görevlendirme yapıldığı, bu durumda şüphelilerin şahsen dinlenmesi için celpinin zorunlu olmadığı anlaşılmakla, evrak incelendi.”

Yeni Yaşam gazetesi avukatı Özcan Kılıç, gazetecilerin dosyasının mahkeme tarafından incelenmesi sürerken savcılığın korsanvari bir şekilde işlem yaptığına dikkat çekti. Kılıç, “Bu şimdiye dek hiç uygulanmamış bir yöntemdi, bunu da görmüş olduk. Kararda ‘Acele olduğu için, hafta sonu olduğu için, avukatları çağırmamıza fırsat olmadığı için’ gibi ibareler yer alıyor. Israrla hafta sonuna denk getiriyorlar. Normalde tutukluluk incelemesi tutuklanma günleri olan ayın 8’i ama 2’sine gün alıyorlar” sözleriyle duruma tepki gösterdi.