Mahmut Alınak’a müebbet hapis istemi

Tutuklu Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı


17 Şubat’ta tutuklanan Kürt siyasetçi Mahmut Alınak hakkındaki iddianame Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mezopotamya Ajansı’ndan Adnan Bilen’in haberine göre iddianamenin büyük bir bölümü Alınak’ın yaptığı açıklamalar, telefon görüşmeleri ve yazdığı kitaplarda yer alan ifadelerden oluşuyor.

Alınak hakkında müebbet hapis cezası istenen iddianamede husumetli aileleri barıştırmak, Kürtçenin Türkçe ile aynı statüde yer alması için BM’ye dilekçe vermek, işsizlik ve zamlara karşı yapılmak istenen eylemler suç sayıldı.

Soruşturmanın Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne yapılan bir ihbar üzerine başlatıldığı ve alınan karar üzerine Alınak’ın uzun bir süre telefonlarının dinlendiği ve takip edildiği ortaya çıktı.

KÜRTÇENİN RESMİ DİL OLMASINI İSTEMEK ‘AĞIR SUÇ’

İddianamede, teknik takip sonrası Alınak hakkında gözaltı kararının verildiği belirtilirken, Alınak’ın iki aile arasında yaşanan kavga sonrası aranması, yazdığı ‘Mehmet Tunç ve Bêkes’ kitabının gelirini Tunç ailesine bağışlaması ve Kürtçenin resmi dil olması için Birleşmiş Milletler’e başvurma girişimleri de ‘ağır suç’ olarak gösterildi.

İddianamede, Halkların Demokratik Kongresi ve Demokratik Toplum Kongresi illegal ilan edilerek Alınak’ın ‘Kürdistan’ demesi suç unsuru sayıldı.

Alınak’ın ilk duruşması ise 13 Mayıs’ta Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.