Savcılık’tan ‘Aşk 101’ kararı

Netflix’in Türkiye yapımı ‘Aşk 101’ dizisiyle ilgili CİMER’e yapılan şikayet hakkında soruşturmaya yer olmadığına karar verilerek kişi hak ve özgürlüklerine dikkat çekildi. Kararı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Susma Platformu’na değerlendirdi


Yayınlanmadan önce çeşitli gazetelerde ve sosyal medya hesaplarında hedef gösterilen Netflix’in gençlik dizisi Aşk 101 hakkında savcılık kararı belli oldu. 

Savcılık, söz konusu dizinin paralı bir platformda yayınlanması ve istemeyen kişilerin izlemeyebileceği gerekçesiyle soruşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kararı SUSMA’ya değerlendiren Prof. Dr. Yaman Akdeniz, “Bu önemli bir yorum, ancak o halde neden Designated Survivor dizisinin bir bölümü Netflix Türkiye kataloğundan kaldırıldı?” şeklinde konuştu.

İHBAR “KİŞİLERİN HÜR İRADESİ” VURGUSUYLA DEĞERLENDİRMEYE ALINMADI

Sabah gazetesinden Dilek Yaman‘ın haberine göre, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bir ihbar yapıldı.  İhbarda Netflix film ve dizi izleme platformunda ‘Aşk 101’ isimli bir dizi yayınlandığı, dizinin gençleri “eşcinselliğe yönlendirdiği” ve “genç bireylerin gelişimini olumsuz yönde etkilediği” ileri sürüldü.

Savcılık, söz konusu dizinin kamuya açık bir televizyon programında yayınlanmadığını, dizinin yayınladığı Netflix platformuna üye olunması gerektiğini ve üyelik için de ücret talep edildiğini belirtti. Kararda, kişilerin hür iradesiyle para vererek izlediği bir diziyi insanların yine iradesiyle izlemeyebileceği belirtilip, ihbar değerlendirmeye alınmadı.

‘EŞCİNSELLİĞE ÖZENDİRİYOR DİYE BİR ŞEY HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILAMAZ’

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Yaman Akdeniz’e savcılığın bu kararını sorduk. “Soruşturma dahi açılmaması gerekirdi” diyen Akdeniz şu yorumu yaptı: “Bu kararda on demand platformların ‘kişilerin hür iradesiyle para vererek izlediği bir dizi’ vurgusu yapılıyor. Önemli bir yorum, ancak o halde neden Designated Survivor dizisinin bir bölümü Netflix Türkiye kataloğundan kaldırıldı? Parasını verdim, seyredemiyorum, RTÜK öyle istedi diye. Dahası, karar benim açımdan şöyle problemli: Birincisi, eşcinselliğe özendiriyor diye hiç bir şey hakkında soruşturma açılamaz. Özenip eşcinsel olan görmedim, duymadım. İkincisi, kaldı ki diziyi seyrettiğinizde göreceksiniz, eşcinsellik teması da yok.”