İbrahim Gökçek’in cenazesine polis müdahalesi

Grup Yorum’un gitaristi İbrahim Gökçek’in naaşının Kayseri’ye uğurlanması öncesi Gazi Mahallesi’nde yapılmak istenen törene polis saldırısı gerçekleşti. Gökçek’in anne ve babasına da Cemevi girişinde GBT yapılmaya çalışıldı


Ölüm orucunu 323’üncü günde sonlandıran ancak ertesi gün kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in naaşının memleketi Kayseri’ye gönderilmesi öncesinde Gazi Mahallesi Cemevi’nde yapılmak istenen tören polis tarafından engellendi. Törene katılanlara gaz bombası ve plastik mermiyle müdahale eden polis gözaltı işlemi  de yaptı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Gökçek için yürüyüş yapılmak istenmesi nedeniyle Gazi Cemevi’nin etrafı polis tarafından sarıldı. Cemevinin her iki girişine TOMA konumlandırılırken, çevredeki yollar polisler tarafından tutuldu. Giriş ve çıkışları kapatılan cemevine sabahın erken saatlerinde gelen küçük bir grubun ve basın mensuplarının dışında kimsenin girmesine izin verilmedi.

ANNE-BABAYA GBT YAPILMAK İSTENDİ

Cemevine gelen İbrahim Gökçek’in anne ve babasına polisin girişte GBT yapmak istemesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. Tepkiler üzerine Gökçek’in anne ve babası GBT yapılmadan cemevine girebildi.

Grup Yorum üyelerinden Seher Adıgüzel BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada İbrahim Gökçek’in cenazesinin alınması sırasında 20’dan fazla kişinin gözaltına alındığının bunların arasında grubun beş üyesiyle Halkın Hukuk Bürosu’ndan üç avukatın da yer aldığını söyledi. Cenaze törenine yapılan müdahalede gözaltına alınan 27 kişi akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

CENAZE ŞEHİR DIŞINA GÖTÜRÜLDÜ

Atılan gazlardan etkilenenler cemevine sığınarak kapıları kapattı. İçeride sıkışanlar arasında haber takip yapan Mezopotamya Ajansı muhabirleri Erdoğan Alayumat, İdris Sayılğan ile ETHA editörü Serdal Işık da vardı.

Gazi Mahallesi Cem Evi’ndeki törene izin vermeyen güvenlik görevlileri Gökçek’in cenazesini morgdan aldı ve şehir dışındaki Mehmetçik Vakfı’na götürdü. Cenazenin buradan Gökçek’in ailesine teslim edileceği açıklandı.